Znáte gambrinusské srdcaře? Srdcovka vám je představí!

Gambrinus představil před koncem loňského roku nový koncept hospod Srdcovka, kde pivo chutná stejně jako v pivovaru. První hospodou nového typu v Plzni je Srdcovka Corso. Přímo tam se můžete seznámit i s příběhy srdcařů z Gambrinusu, tedy těch, kteří mají chuť oblíbeného piva na svědomí.

 

Dana, kontrolorka kvality, v pivovaru od roku 1988

Její zkušená degustační komise ochutná každou várku dřív, než pivo vyrazí na cestu do hospod a k milovníkům piva domů.

“Už 30 let hlídám každý krok piva Gambrinus od surovin, vaření až po hotové pivo. V naší nezávislé kontrolní jednotce pečlivěprověřujeme každý mezistupeň výroby a schvalujeme i finální kvalitu každé uvařené várky. Ať už potkáte Gambrinus v hospodě nebo u vás doma, každá jeho šarže prošla naší ochutnávací komisí. Kvalitu kontrolujeme od prvního do posledního doušku.“

 

Ivan, mistr sladař, v pivovaru od 1989

Ve sladovně položí základ té pravé chuti piva Gambrinus díky volbě vhodné kombinace odrůd ječmene.

“Co je základem každého dobrého piva? Skvělé suroviny, samozřejmě.  Na sladovně proto vybíráme vhodnou kombinaci odrůd ječmene pro výrobu sladu, který vyhovuje jedinečnému smyslovému profilu piva Gambrinus. Navlhčený ječmen necháme naklíčit a zelený slad potom sušíme na hvozdě. Vše bedlivě sledujeme a během klíčení kontrolujeme teplotu i vlhkost. Sušený a odležený slad nakonec předáváme mistrům na varně. Ale pro mě osobně to tím nekončí, já se totiž i po skoro 30 letech vždy těším na konečný výsledek.”

 

Zdeněk, mistr varny, v pivovaru od roku 1975

Uvařil už 25 milionů hektolitrů piva Gambrinus a, jak s oblibou říká, právě plní další Bolevák.

“My vařiči kontrolujeme vodu, slad a chmel. Každá úroda se totiž liší a koření piva, chmel, může mít různé hodnoty hořkosti.  My musíme přesně vyladit ten pravý poměr surovin pro každou várku. Uvařená mladina pak prochází pečlivým vyhodnocením. Já u těchto zkoušek kvality dohlížím už přes 40 let a věřte mi, tady žádná protekce neplatí. Do další fáze výroby se dostane opravdu jen to nejlepší.”

 

Arnošt, mistr na spilce, v pivovaru od roku 1978

Jako spilečný si musí být vědom všech nuancí, které přináší mladina z varny a má na starosti i jednu převelice choulostivou práci. Propaguje nové násadní kvasnice pro piva Gambrinus.

“Za 40 let v pivovaru jsem si toho zkusil mnoho, ale nejraději to mám na spilce, kde dáváme pivu prvotní sílu. Do čerstvě uvařené a sespílané mladiny zde přidáváme naše vlastní pivovarské kvasnice. Tito malí pomocníci vyhledávají v mladině cukry a mění je na alkohol a oxid uhličitý. My jim u toho vytváříme ty nejlepší podmínky na práci. A ony se nám za to odvděčí svým významným podílem na výsledné chuti piva Gambrinus.“

 

Milan, sklepmistr, v pivovaru od roku 1982
V Plzni začínal na stáčírnách lahví Gambrinus, postupně se v Prazdroji vypracoval až k vedení celé výroby. Dnes má na starosti výrobu piva Gambrinus.

“Zrání piva se nedá uspěchat – a v tom je tajemství výroby, s níž pomáhám už 35 let. Po skončení kvašení se pivo přečerpá do klidného ležení, kde po určitý čas zraje. Tady pivo postupně získává svou typickou chuť a říz přirozeným nasycením oxidem uhličitým. My proces zrání kontrolujeme a dbáme na to, aby vše proběhlo tak, jak má. Díky tomu má výsledné pivo Gambrinus tu správnou kvalitu, která odpovídá naším požadavkům. A skvěle chutná.“

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *