ZEPTEJTE SE PRÁVNÍKA: Sestra se rozvádí. Jak dlouho má manžel právo bydlet v jejím domě?
Moje sestra se po 12 letech od sňatku rozvádí. S manželem bydlí v domě, který ještě před svatbou zdědila po rodičích. Její manžel investoval něco málo do jeho oprav, ale nic velkého. Každý si teď hospodaří sám a on přispívá na domácnost jen minimální částkou, takže vše musí uhradit sestra ze svého. Zatím jsou v rozvodovém řízení, ale jak to bude s vystěhováním? Jak dlouho má nárok zůstat v domě a musí mu sestra hledat náhradní bydlení? Jak je to s vyrovnáním za opravy?
Zuzana B., Karlovarsko
Pokud jde o vystěhování: nedohodne-li se vaše sestra s manželem jinak, a ten se z domu odmítne vystěhovat dobrovolně, může vaše sestra podat žalobu na vystěhování k soudu. K tomu může přistoupit po nabytí právní moci rozsudku o rozvodu manželství a po písemné výzvě k vystěhování. V případě, kdy se manžel odmítne vystěhovat i po právní moci rozhodnutí soudu, může věc předat exekutorovi, který ho spolu s jeho věcmi vystěhuje.
Co se týče investic do majetku vaší sestry, má manžel nárok na vyplacení těch, které provedl ze svého majetku, který nebyl součástí společného jmění manželů (např. úspory vzniklé před vznikem manželství). V případech, kdy byly opravy hrazeny ze společného jmění, vznikl manželovi nárok pouze na jejich část. Pokud se oba manželé na majetkovém vypořádání neshodnou, mohou podat návrh na vypořádání společného jmění soudem a v tomto řízení žádat své investice zpět.
Na vaše problémy reaguje advokát Mgr. Petr Žižka, LL.M, ze stejnojmenné advokátní poradny v Plzni, Sedláčkova 209/16
Potřebujete poradit, nebo vás někdo napálil? Své dotazy posílejte do naší redakce na e-mail obchod@ceskypohled.eu