ZEPTEJTE SE PRÁVNÍKA: Oddlužení neznamená udělat „dlouhý nos“ na věřitele
Před dvěma lety jsem svému expříteli půjčila 85 tisíc korun na koupi motorky. Sepsali jsme na půjčku samozřejmě smlouvu, která ovšem není notářsky ověřená. Půjčka byla na dobu půl roku, bez úroku. Expřítel zatím zaplatil pouze 12 750 korun. Další peníze zaplatit odmítá, i když je má, ale tvrdí, že má před insolvencí, a proto nic už platit nemusí, a kdybych podala žalobu, stejně nic nedostanu. Je to pravda?
Pavlína Š., Blansko
Insolvenci neboli platební neschopnost zákonodárce zamýšlel především jako pomoc ve výjimečných případech bezvýchodné životní situace dlužníka. Insolvenční řízení tedy rozhodně neslouží k tomu, aby se dlužník ze svých platebních povinností zcela vymanil na úkor svých věřitelů. Tento institut má všem věřitelům pomoci alespoň k části vymáhaných peněz a zároveň dlužníkovi umožnit, aby své dluhy začal umořovat. V poslední době se opravdu setkáváme s tím, že si část dlužníků oddlužení vykládá jako způsob, jak svým věřitelům „ukázat dlouhý nos“. Zacházet s insolvencí, či oddlužením, jako s prostředkem pro prominutí svých závazků ovšem nelze. Zvláště, pokud je dlužník, jak uvádíte, schopen splácet.
Ve vámi popsaném případě bych poslal expříteli výzvu s konkrétním termínem uhrazení zbývající dlužné částky. Pokud tak neučiní, je možné podání žaloby o zaplacení půjčky. Zároveň bych vám však doporučil pravidelně sledovat, zda bylo s vaším expřítelem zahájeno insolvenční řízení, a krom přihlášky svého dluhu soudu bych předal i veškeré informace o jeho majetku a příjmech.
Na vaše problémy reaguje advokát Mgr. Petr Žižka ze stejnojmenné advokátní poradny v Plzni.
NOVÁ ADRESA: Sedláčkova 209/16
Potřebujete poradit, nebo vás někdo napálil? Své dotazy posílejte do naší redakce na e-mail obchod@ceskypohled.eu