ZEPTEJTE SE PRÁVNÍKA: Chci dál studovat . Do kdy mně otec musí platit výživné?
V loňském roce jsem zahájil studium na vysoké škole, na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Ačkoli jsem všechny předepsané zkoušky úspěšně složil, zjistil jsem, že mé studium byl omyl, a že tento obor vlastně studovat nechci. Naštěstí se mi povedlo úspěšně projít příjímacím řízením na jinou, umělecky založenou školu, kde plánuji začít od příštího semestru studovat. Ačkoli si nějaké peníze vydělám na brigádách, jsem do značné míry odkázán na výživné, které mi platí otec. Ten se ale k mému rozhodnutí na změnu školy vyjádřil tak, že jestli opustím medicínu, už od něj neuvidím ani korunu. Opravdu mi může přestat platit výživné, když stále studuji?
Kamil T., Tachov
Vyživovací povinnost rodičů vůči dětem trvá do doby, dokud jejich dítě není schopné se samo živit. Tato doba zpravidla trvá do ukončení studia a nástupem dítěte do zaměstnání. Pokud si tedy dalším studiem budete zvyšovat a prohlubovat svou kvalifikaci a tím i zvyšovat šanci na lepší pracovní uplatnění a finanční zajištění v budoucnu, je pravděpodobné, že by soud vyhodnotil situaci tak, že vyživovací povinnost vašeho otce vůči vám potrvá i nadále. Jiná situace však je, když v rámci studia už není možné mluvit o zvyšování kvalifikace a jedná se tak spíše o jakýsi koníček.
Zásadním kritériem pro posouzení trvání vyživovací povinnosti je tak jednak skutečnost, zda jste schopen si sám zajistit své životní potřeby, tedy finanční prostředky, které by pokryly náklady na vaše životní potřeby a jednak, zda zvolené studium bude mít zásadně pozitivní vliv na vaše příjmy v budoucnu. S ohledem na nejasnost , zda jde u vás o další zvyšování kvalifikace, či jen o „koníček“, vám doporučuji využít služeb advokáta v místě bydliště a postup s ním průběžně konzultovat.
Na vaše problémy reaguje advokát Mgr. Petr Žižka ze stejnojmenné advokátní poradny v Plzni, Hankova 8.
Potřebujete poradit, nebo vás někdo napálil? Své dotazy posílejte do naší redakce na e-mail obchod@ceskypohled.eu