Ze Steinbrenerových domů ve Vimperku bude kulturní a společenské centrum

Z bývalé tiskárny a rodného domu Johanna Steinbrenera ve Vimperku bude multifunkční kulturní a společenské centrum. Město začne hledat dotace na investici, která má být jednou z největších v novodobé historii Vimperka. Podle očekávaných nákladů má jít o částku kolem 140 milionů korun. 

„Naším cílem je zachovat co největší část původních staveb kvůli jejich historické hodnotě, a proto je musíme do doby zahájení stavby zabezpečit před dalším chátráním. Na celkovou revitalizaci budeme mezitím shánět dotaci. Výhodou je, že díky rozčlenění areálu na jednotlivé objekty můžeme rekonstrukce provádět na etapy a případně tak nezatížit rozpočet města vysokým výdajem najednou,“ vysvětlila starostka Vimperka Jaroslava Martanová.

Rada města schválila smlouvu s Atelierem 111 architekti, který vyhrál architektonickou soutěž na revitalizaci Steinbrenerovy tiskárny ve Vimperku a který má nyní projekt dovést až ke stavebnímu povolení a dokumentaci pro provedení stavby. Projekční práce budou trvat zhruba čtyři roky a město za ně zaplatí 16 milionů korun.

Vimperk si loni nechal zpracovat statický posudek a na základě něho požádal o stavební povolení na provizorní statické zajištění Steinbrenerových domů č. p. 3 a 4 včetně budov bez čísel popisných na nádvoří. To bylo vydáno 10. května 2024. „Nadřízený krajský stavební úřad po konzultaci s ministerstvem pro místní rozvoj potvrdil, že toto stavební povolení nahrazuje rozhodnutí o odstranění stavby z roku 2017,“ upozornila starostka. V současnosti se připravuje výběrové řízení na zhotovitele stavby.
Některým zchátralým objektům slavné tiskárny totiž v minulosti hrozila demolice. Jejich bývalí majitelé je dlouhodobě zanedbávali, pronajímali je nepřizpůsobivým nájemníkům, kteří k jejich destrukci dále přispívali např. vybouráváním a spalováním dřevěných částí konstrukce. Objekty tak začaly být nebezpečné svým obyvatelům i okolí, a proto stavební úřad na návrh města vydal v roce 2017 rozhodnutí o částečném odstranění objektů na parcelách č. 112/2 a 113 (tedy těch na nádvoří, nikoli v uličním průčelí). Na provedení rozhodnutí byly vydány exekuce.

Nakonec ale město všechny budovy v letech 2020 a 2021 odkoupilo po dlouhých jednáních (převod vlastnictví v katastru nemovitostí byl formálně dokončen 17. 2. 2022), exekuce byly zastaveny a domy město převzalo bez omezení vlastnických práv. Poté je znepřístupnilo a namísto bourání se je rozhodlo zachránit pro jejich historickou hodnotu.

„V roce 2023 jsme uspořádali architektonickou soutěž s cílem zachovat co nejvíce z původní zástavby, vdechnout rodnému domu Johanna Steinbrenera a celému areálu bývalé tiskárny nový život a vytvořit ve Vimperku unikátní multifunkční prostor s odkazem na slavnou tradici zdejšího tiskařství, který by mohla užívat veřejnost i návštěvníci města,“ dodala starostka Martanová.

Porota o vítězi, jímž se stal Atelier 111 architekti, rozhodla 18. dubna 2024. Přes léto na dvoře radnice probíhala – a stále do konce září probíhá – výstava šestice finálních soutěžních architektonických návrhů. Přístupná je veřejnosti každé úterý a čtvrtek od 10:00 do 15:00 za doprovodu pracovnic informačního centra. Vernisáže výstavy 17. července se zúčastnili i příslušníci rodiny Steinbrenerovy, která byla po II. světové válce z Vimperka odsunuta, přestože nespolupracovala s nacisty.

Na konci září se pak ve Vimperku uskuteční Dny architektury a jejich součástí je 1. října od 18:00 přednáška na radnici, kde zájemcům představí autoři vítězného návrhu z Atelieru 111 architekti budoucí podobu celého areálu.

Zdroj: Město Vimperk – Milan Brabec 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *