Ze srdce zvon a Dívčí penzionát v Chotěšově představí filmař Jan Loučím v muzeu
Západočeské muzeum v Plzni a společnost Gemini 99 zvou na promítání dvou snímků režiséra a scénáristy Jana Loučíma a kameramana Jiřího Dvorského. V úterý 24. ledna uvedou šedesátiminutový dokument nazvaný “Oživení katedrály sv. Bartoloměje”, který sleduje průběh tři roky trvající revitalizace plzeňské katedrály, a dvanáctiminutový snímek “Dívčí penzionát v Chotěšově”, který vznikl jako součást trilogie o klášteře premonstrátek na jižním Plzeňsku.
Promítání se osobně zúčastní autor Jan Loučím, závěrečnou diskusi povede rozhlasový redaktor a metodistický kazatel Petr Vaďura.
Po 72 letech se do věže plzeňské katedrály sv. Bartoloměje navrátily zvony, ale nebyly to ty původní zrekvírované v roce 1942, ale úplně nové. Jejich rozeznění v lednu 2015 předcházela obdivuhodná historie, na kterou mohou být všichni plzeňští patrioti opravdu hrdí. Nápad pořídit čtyři nové zvony (pátý zvon sv. Prokop ve věži visel od roku 1835 – nebyl zabaven pro válečné účely) se v plzeňské obci velice rychle uchytil, vznikla sbírka „Ze srdce zvon“ na pořízení zvonů. Úkolu se ujal zvonař pan Petr Manoušek a samotné výroby se ujala holandská zvonařská dílna v Astenu. První zvon – Marie – se v Plzni objevil na zvonové stolici na náměstí Republiky v září 2014, následoval Jan Nepomucký, Hroznata a jako poslední, ten největší, Bartoloměj. V listopadu 2014 byly všechny zvony včetně Prokopa slavnostně vysvěceny a vytaženy vysoko do věže na zvonovou stolici. Slavnostní první zvonění nastalo 15. ledna 2015 při zahajovacím aktu Plzně jako hlavního evropského města kultury. Výsledkem sbírky bylo zajištění finančních prostředků na pokrytí veškerých nákladů na výrobu, převoz a umístění do věže sv. Bartoloměje. Pro město Plzeň je velice důležité, že to byla především zásluha obyvatel města Plzně a že se původní nápad dát vzniknout čtyřem zvonům stal realizovaným snem.
Zdroj: Západočeské muzeum v Plzni a Gemini 99