Zahrada pozemských rozkoší v Kině Beseda přiblíží nejslavnější a nejzáhadnější díla Hieronyma Bosche

http://www.mestanska-beseda.cz/filmimages/image.aspx?I=0&ID=5821&W=230&H=190&D=1

Nový dokumentární film s názvem Bosch: Zahrada pozemských rozkoší vznikl k pětistému výročí malířova úmrtí, jehož datum je u Hieronyma Bosche jediným spolehlivě známým. Film představí nejslavnější autorovo dílo, které dokáže zaujmout svou propracovaností, barvami, zachycenými výjevy, ale i hloubkou a skrytými symboly. Filmové plátno přiblíží divákovi nejrůznější obrazové prvky a tajemství, jimiž jsou malby Hieronyma Bosche opředeny. Kino Beseda dokument uvede v pondělí 24. října 2016 v 18 hodin.

Za obrazy mistra Hieronyma Bosche nyní není třeba jezdit do madridského muzea Prado, kde je řada jeho děl umístěna. Velkým obdivovatelem nizozemského autora byl král Filip II. Španělský, který jeho obrazy získal, a u příležitosti pětistého výročí malířova úmrtí se v Madridu konala výstava, jež shromáždila i další Boschova díla. Nejvýznamnější tvorbu Hieronyma Bosche teď budou moci vidět také diváci Kina Beseda v novém dokumentu Bosch: Zahrada pozemských rozkoší.

Triptych Zahrada pozemských rozkoší je nejznámějším a nejvýznamnějším dílem Hieronyma Bosche, které vytvořil na vrcholu svých sil. „Díky přenosu na filmové plátno si diváci budou moci ikonické obrazy detailně prohlédnout a pokusit se pochopit nejzáhadnější Boschovo dílo vůbec,“ říká Ivana Hušáková, manažerka marketingu a komunikace pořadatelské agentury Dominik centrum. Triptych zachycuje několik biblických scén, které lze interpretovat nejspíše jako dějiny lidského pokolení.  Dílo, ve své době naprosto jedinečné, obsahuje hluboké významy a alegorie, k jejichž vysvětlení je třeba poznání doby a života autora.

Hieronymus Bosch se narodil kolem roku 1450 jako Jheronimus van Aken, většinu svých děl však podepisoval jménem Jheronimus Bosch, které odvozoval od místa svého narození. Tvořil v rané nizozemské renesanci a stal se předním malířem 15. a 16. století. Většina jeho prací znázorňuje hříchy a morální úpadek lidstva prostřednictvím neobyčejně živých výjevů. Precizně a s velkou fantazií vyobrazuje postavy s lidskými a zvířecími prvky, démony, krajinu mísící se se snem. Jeho dílo bývalo někdy označováno za kacířské a věřilo se v inspiraci tajemnými okultními praktikami. Jiní považovali jeho práci za pouhou provokaci či zábavu. Novodobý výklad klade důraz na vliv středověké ortodoxní víry a kázání. Boschovo dílo vidí jako pojetí nebe a pekla, pomocí symboliky a ikonografie zobrazující zápas dobra se zlem.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *