Za orlojem nemusíte do Prahy. Plzeňský kraj už má svůj v šumavské Hojsově Stráži
Šumavská obec Hojsova Stráž má novou atrakci. Amatérský hodinář Zdeněk Landa (na snímku) tam vyrobil Šumavský orloj. Práce na něm trvala tři roky a šest měsíců. Zdeněk Landa, který žije v Praze, ale už čtvrt století jezdí na Šumavu jako rekreant se do Hojsovy Stráže dle vlastních slov zamiloval a dotáhl do vítězného konce svůj mnohaletý sen. Landův Šumavský orloj je novou dominantou oblíbeného rekreačního centra a místní věří, že se stane lákavým cílem pro lidi přijíždějící na Železnorudsko.
Jako první Landa kdysi sestavil hodinový stroj, který na orloji ukazuje běžný občanský čas. Pak ho napadlo pokračovat ve výrobě dalších strojů a zhotovit tak orloj pro Hojsovu Stráž. Práce trvaly tři roky a šest měsíců. „Tehdy na začátku jsem si řekl, že by bylo fajn dokončit a spustit orloj k datu 17. listopadu 2017,“ vzpomíná autor. A tak zkonstruoval i stroj se čtyřiadvacetihodinovým číselníkem, otočnými kruhy a rafijemi, které kromě středního slunečního času ukazují i čas hvězdný, datum a kalendářní měsíc, znázorňují pohyb Slunce znameními zvěrokruhu, aktuální fázi Měsíce, zbytek dnů do novu a vzájemné aspekty Slunce a Měsíce. Následoval bicí stroj, který každé poledne odbije prvních osm tónů naší státní hymny a po jejich doznění kostlivec dvanáctkrát zazvoní na zvon. Vedle kostlivce se pod stříškou pootáčí a hrozí rukou postava známého šumavského poustevníka Güntera, česky pojmenovaného Vintíř.
Šumavský orloj má hodinový číselník má průměr 62 centimetrů, prostřední číselník má průměr 165 cm a spodní číselník s hvězdnou oblohou má průměr 104 cm. Figury poustevníka Vintíře a Smrťáčka měří téměř 80 cm. Znamení zvěrokruhu jsou tepaná v mědi. Na mapě hvězdné oblohy je dohromady 980 šroubků symbolizujících hvězdy. Jako poslední vznikl stroj pohánějící otočnou mapu hvězdné oblohy a takzvanou dračí rafijí, která předpovídá zatmění Slunce a Měsíce. Tento stroj zároveň pohání ručičky dvou menších číselníků, které ukazují časy východů a západů Slunce v daný den. V pátek Landovi přišel poděkovat za jeho práci i Michal Šneberger, starosta Železné Rudy, která spolu s Plzeňským krajem přispěla na dokončení unikátního díla. Hodinář navíc dostal na výraz vděku symbolický klíč od Hojsovy Stráže. Orloj už několik týdnů pracoval ve zkušebním provozu. „Neukázaly se žádné zásadní potíže, stroj prostě jde a je celkem přesný,“ říká Zdeněk Landa. Bude jen zapotřebí natahovat ho jednou za dva týdny. A tento úkol si mezi sebou rozdělili z Hojsovy Stráže.