Výstava „100 let republiky očima jazzu“ naváže na dosud největší oslavy vzniku Československa
Ke stému výročí české státnosti připravili organizátoři festivalu Mladí ladí jazz spolu se stanicí Český rozhlas Vltava speciální výstavu „100 let republiky očima jazzu“. Vernisáž proběhla na Karlově náměstí v pondělí 30. dubna v rámci MLADÍ LADÍ JAZZ OPEN-AIR. Na tuto jazzovou oslavu republiky na Mezinárodní den jazzu dorazilo přes 10 000 návštěvníků. Dosavadní největší oslava stoletého výročí roztančila naplněné Karlovo náměstí. Nadšenému publiku se na historicky jedné z největších jazzových akcí v Praze představili například britští jazz/hip-hopoví The Herbaliser, legenda česko-slovenského jazzu Laco Deczi, Orchestr Ježkovy stopy či americký klarinetista Oran Etkin se speciálním projektem CZ/SK Band. Výstava, která jako první představuje vývoj jazzové scény až do současnosti, ukazuje její úzké propojení s osudem Československé republiky. K vidění bude dále v pasáži Lucerna, a to až do 16. května 2018.
Festival Mladí ladí jazz byl letos poprvé v historii zakončen velkolepým open-air koncertem v pondělí 30. dubna na Karlově náměstí. Během odpoledne a večera přilákal nabitý program více než 10 000 návštěvníků. „Máme radost z“vyprodaného“ Karlova náměstí. Atmosféra byla skvělá a je vidět, že i oslava takhle vousatého výročí může proběhnout v mladém a progresivním duchu. Hlavně když se u toho setkají tisíce lidí napříč generacemi. A pak že jazz nikdo neposlouchá!“ dodává ředitel festivalu Jan Gregar.
Program i dramaturgie byla jazzovou oslavou 100. výročí české státnosti, vzniku republiky, která umožnila příchod jazzu i k nám. Jazz jako žánr byl odjakživa spojován s tématem svobody. Proto v rámci akce proběhla vernisáž výstavy s názvem „100 let republiky očima jazzu“, která mapuje vývoj jazzové scény na pozadí československých dějin. Za pomoci archivů Českého rozhlasu i soukromých dokumentů pamětníků přibližuje jejich společné osudy veřejnosti. Všechny průvodní texty k výstavě připravil publicista Ondřej Konrád ve spolupráci s autorem výstavy Václavem Vraným. Zmapovali příběhy desítek osobností, které měly klíčový význam ve vývoji českého jazzu, a to premiérově až do současnosti. Od prvních skladatelských výstřelků R. A. Dvorského v podobě tehdy nových tanců foxtrot, blues nebo shimmy, přes vrcholné klasické jazzové počiny Jaroslava Ježka, moderní jazz okolo Karla Velebného, jazz-rockové fúze Martina Kratochvíla až po hybatele současného jazzu v čele s basistou Jaromírem Honzákem. Výstava taky nezapomíná na slavné emigranty, Miroslava Vitouše, Jana Hammera ml. nebo Jiřího Mráze. Výstava bude k vidění zdarma až do 16. května 2018 v pražské pasáži Lucerna. (tz)
Ilustrační fotio