Vyrazte na túru šumavskou historií podél řeky Vydry
Vydejte se na jednodenní túru po oblíbených lokalitách v okolí Modravy. Celá cesta má cca 24 kilometrů, její jednosměrnou verzi (cca 12 km) však zvládnou i rodiny s dětmi, pro které se výlet stane nezapomenutelným zážitkem. Pokochejte se šumavskou přírodou a zjistěte více o historii západních Čech.
Vyrážíme z Modravy – místa, kde se rodí řeka Vydra
Celý výlet startuje na Modravě. Malá obec leží na místě, kde se stékají tři potoky – Modravský, Roklanský a Filipohuťský – z kterých vzniká známá řeka Vydra. V Modravě si určitě prohlédněte Klostermannovu chatu, kterou v roce 1924 postavil Klub českých turistů podle návrhu mezinárodně uznávaného architekta Bohuslava Fuchse. Pak už nastane čas vytáhnout trekové hole a vyrazit na cestu.
Po červené k Antýglu
Z Modravy vyrazte po červené turistické značce od Roklanského potoka směrem k Modravské studánce. Cestou si prohlédnete místa, kde kdysi stála dnes už zmizelá vesnice Vchynice-Tetov. Červená značka vás dovede až na Rokytu (kde můžete navštívit venkovní geologickou expozici šumavských hornin) a kousek zpět k mostu u Antýglu.
Naučná stezka Povydří vás provede historií řeky
Za Antýglem pak začíná Naučná stezka Povydří se sedmi zastaveními (Viklany a Antýgl, Obří hrnce, Kamenná moře, Řeka a lidé, Síla vody, Čeňkova Pila). Cestou kolem divoké Vydry uvidíte Klostermannův most, Turnerovu chatu, kde se můžete občerstvit, a zajímavé místo pro poslech Vydry – tam, kde ji kdysi poslouchal i spisovatel Karel Klostermann. Kousek před Čeňkovou pilou pak můžete obdivovat Smetanův smrk, který tu zasadil jiný český velikán. Bedřich Smetana pobýval u majitele pily v roce 1867, smrku je tedy již více než 150 let.
Národní technická památka Čeňkova pila
Čeňkova pila stojí na soutoku Vydry a Křemelné, na místě, kde kdysi stávala pila na řezání dřeva na vodní pohon. Nyní je z pily vodní elektrárna s Francisovou horizontální turbínou a zároveň národní technická památka.
Cesta zpět do Modravy vede přírodou a vesnicemi na opačné straně Vydry. U Antýglu se napojte na zelenou značku, která vede Naučnou stezkou Vchynicko-tetovského kanálu. Dojdete až k hradlovému mostu nazývanému Rechle. Po prohlídce dnešní poslední historické památky se vydejte cestou doprava vzhůru lesem a loukou. Asi po 500 metrech se napojíte na červenou turistickou značku, po které dojdete zpět do Modravy.
Tak hurá do toho, vezměte svoje horské kolo nebo vyražte po svých, užít si poslední teplé dny.
(PR)
Pozor, s kolem se k naučné stezce Povydří nesmí.