Vychází komiksová kniha o osvobození. Mapuje příběhy amerických veteránů u Čechů ve spojeneckých vojscích
Konec druhé světové války v Plzni a na západě Čech vůbec, jedenáct příběhů jako mozaika dnů z jara 1945 a nejen z něj – to obsahuje komiksová kniha Roll Out the Barrels, která vychází symbolicky 6. května, v den 75. výročí konce války v Plzni. Vydává ji Post Bellum, o.p.s., pobočka Paměť národa Plzeňský kraj.
Komiksy jsou dílem studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni a vydání podpořilo Velvyslanectví USA v Praze. Kniha je zároveň oslavou třiceti let, kdy si západ Čech může opět svobodně připomínat, kdo ho doopravdy osvobodil. „Ze vzpomínek pamětníků zaznamenaných v databázi Paměť národa jsme vybrali rozmanité střípky, které skládají dohromady křehkou mozaiku, jež nemá ambice stát se kronikou plnou faktů. Položili jsme vedle sebe vzpomínky z Plzně i z venkova, vzpomínky Čechů i amerických a belgických vojáků. A nezůstalo jen u vzpomínek na konec války. Naopak: koncem války to vlastně jen začíná. Kinematograf paměti se točí dál a přidává střípky z let padesátých, šedesátých i osmdesátých,“ říká ředitelka Paměti národa Plzeňský
kraj Markéta Čekanová.
V knize je například příběh amerických veteránů Earla Ingrama, Jamese Duncana a George Thompsona či belgického vojáka Louise Gihoula, ale také Čechů v řadách spojeneckých vojsk, Petera Mayera a Jaroslava Kroba. Vzpomínky Jaroslava Běla pak čtenáře vezmou do Přeštic, do domu, kde po osvobození bydlela skupinka amerických vojáků. S Pěvuší Kohoutovou se zase dostanou na Chodsko a mezi americkými vojáky se objeví i jeden Čech.
Kniha Roll Out the Barrels byla podpořena grantem Velvyslanectví USA v Praze a je
od 6. května k dostání v e-shopu Paměti národa.
Zdroj: Paměť národa Plzeňský kraj