Vrbové proutky mizely pod rukama. Tradiční Velikonoce v Újezdě měly rekordní návštěvnost
Tradiční Velikonoce v Újezdě přilákaly tři tisícovky lidí. V kulisách vesnické památkové zóny lidé s dětmi pletli pomlázky, malovali vajíčka, perníčky a vyráběli velikonoční výrobky. Vrbové proutky doslova mizely pod rukama. Atmosféru Velikonoc zajistil Soubor písní a tanců Jiskra. Tradiční Velikonoce v Újezdě pořádá čtvrtý plzeňský obvod.
„My jsme do Újezda přesunuli oslavy Velikonoc a jsme rádi, že sem lidé chodí a panuje tady příjemná atmosféra. Do vesnické památkové zóny Velikonoce krásně zapadají. Mám velkou radost, že nám vyšlo počasí a přišlo hodně lidí. Už teď máme zase rekord v návštěvnosti,“ říká starosta Čtyřky Tomáš Soukup. „Lidé si tady mohli uplést pomlázku, na děti čekalo hledání čokoládových vajíček a mohly soutěžit o nejlepší malované vajíčko. Dospělí mohli zase přinést svoji velikonoční nádivku a přihlásit ji do soutěže,“ vypočítává místostarosta Zdeněk Mádr.
A o kreativní dílny a soutěže byl zájem. Doslova hitem se stalo pletení pomlázek. Přicházely děti s rodiči, ale samozřejmě pomlázku si chtěli uplést především muži. Vzhledem k tomu, že je letošní rok přestupný, přišlo také několik žen. Některé z nich pletly pomlázku poprvé v životě. „Já jsem chtěla uplést pomlázku pro manžela, aby mne mohl vyšupat a mám velkou radost, že se mi povedla,“ svěřila se jedna z místních žen. Vrbových proutků bylo minimálně tři tisíce a téměř všechny se spotřebovaly. Pletení pomlázek bylo zdarma. Kdo chtěl, mohl dát dobrovolný příspěvek. V obležení byly ale také kreativní dílny. Děti ozdobily 300 velikonočních perníčků, vybarvily více než stovku sádrových zvířátek a namalovaly 150 vajíček.
Soutěž o nejlepší nádivku vyhrál Patrik Witzku z Újezda, který jí připravuje podle receptu své babičky. Chybět nemohou tradiční suroviny, ale zakládá si také na zeleném základu. Kromě kopřiv do velikonoční nádivky dává také petržel, pažitku, kontryhel a jednu tajnou rostlinu navíc.
Kromě vystoupení folklórního souboru Jiskra zahrála skupina Decode a nechybělo také divadelní představení pro děti.
Zdroj: ÚMO Plzeň 4