Voda ve všech rybnících bolevecké soustavy v Plzni splňuje nároky na koupání
Kvalita vody ve všech rybnících plzeňské bolevecké soustavy je velmi dobrá a splňuje nároky kladené na vodu ke koupání, lidé se nemusejí obávat sinic. Kvůli jarnímu chladnějšímu počasí jsou zatím teploty vody kolem 18 stupňů Celsia, očekává se však, že s oteplením počasí se rychle zvýší i teplota vody nad 20 stupňů Celsia. Srážky v poslední době hladinu v rybnících nezvýšily a dá se předpokládat, že jejich hladina bude i nadále klesat.
„Přestože červnové deště přinesly do krajiny hodně vláhy, do našich rybníků vody přibylo jen nepatrně. Zalesněné povodí pohltilo všechnu dešťovou vodu z uplynulých dní. I přesto je kvalita vody v rybnících velmi dobrá. Její teplota je sice vlivem poměrně dlouhého chladného období zhruba o 5 až 7 stupňů Celsia studenější, než jsme si v posledních suchých letech s teplým jarem zvykli, ale s oteplením počasí se rychle zvýší,“ uvedl Richard Havelka, vedoucí Úseku lesů, zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně, jež má rybniční soustavu na starost.
„Prognóza je v tuto chvíli málo příznivá. Kvalita vody bude sice stále dobrá, ale její hladina bude pravděpodobně dále klesat. Bude záležet na vývoji počasí, ale za horkého suchého léta mohou rybníky přijít o dalších 30 až 60 centimetrů vody,“ uvedl hydrobiolog Jindřich Duras.
Velký bolevecký rybník
Hladina je o metr pod normálním stavem, ale podmínky pro rekreaci jsou stále ještě poměrně příznivé. Voda je chemicky i bakteriologicky velmi dobré kvality. Rybník má při plném stavu v blízkosti hráze maximální hloubku 5,5 metru, průměrná hloubka při plném stavu je necelé dva metry.
„Snížená hladina vody ale znamená rychlejší růst vodních rostlin, protože mají ode dna blíž ke hladině. Udržují sice stabilně dobrou kvalitu vody, ale vadí při rekreačním využívání rybníka. Proto je vyžínací loď Bolek v provozu trvale, aby vegetaci sklízela. Plavci by tedy měli počítat s tím, že se mohou dostat do kontaktu s vodní vegetací, zejména s jejími úlomky, které se uvolňují při práci vyžínací lodi. Rostliny přítomné v rybníce ale ani při kontaktu s kůží nepředstavují žádné riziko,“ upozornil Richard Havelka.
Doplnil, že pro venčení a koupání psů nejsou pláže Velkého boleveckého rybníka vhodné. „Doporučujeme využívat jiné lokality, například Malý bolevecký rybník (takzvaný Chobot), kde je rovněž výborná kvalita vody a psi se zde mohou koupat,“ dodal.
Senecký rybník
Situace je v rybníku stejná jako loni, chybí v něm zhruba 1,5 metru vody, téměř žádná nepřibývá. Voda je ke koupání vhodná, i když zde mohou návštěvníci pozorovat zvláštní odstín zelené barvy, který je způsoben mikroskopickými planktonními řasami. Tento zcela neobvyklý druh řas zde našel vhodné podmínky díky velmi nízké hodnotě pH, a to kolem 5,0, voda je tedy značně kyselá. Nízká hodnota pH je však pro pokožku a sliznice příznivá. Zelené řasy, které dávají vodě zvláštní barvu, nepatří mezi hygienicky rizikové druhy. Podmínky se během léta pravděpodobně nezmění.
Třemošenský rybník
Voda má poměrně dobrou jakost s průhledností kolem jednoho metru, plavci se nemusí obávat vodních rostlin. Správci zde očekávají vodu vhodnou ke koupání po celé léto, ale rekreační využitelnost rybníka je značně omezena stavebními pracemi v jeho blízkém okolí.
Šídlovský rybník
Hladina vody v rybníce byla spuštěna o zhruba 1,2 metru kvůli opravě hráze. V místě bezpečnostního přelivu totiž docházelo k průsakům, což bylo nutné opravit. Správci místo původně zamýšleného úplného vypuštění rybníka zvolili upuštění jen nejnutnějšího objemu vody. Opravy potrvají až do podzimu. Voda vypuštěná ze Šídlovského rybníka naplnila malý rybník Nováček po jarním výlovu a doplnila rybník Třemošenský. Kvalita vody bude pravidelně po celou letní sezónu ke koupání vhodná, ale rekreační využitelnost rybníka bude silně omezená nízkým stavem vody.
Kamenný rybník
Je typický trvale hnědě zabarvenou vodou, což způsobují takzvané huminové látky vyluhované z rašeliny v povodí rybníka. Vody je zde stále celkem dostatek a její kvalita je také velmi dobrá, což vydrží celou letní sezónu. Celkové rekreační využití je ale silně narušováno stavebními pracemi v okolí.
Zdroj: www.plzen.eu, ilustrační foto