Víc než polovina Čechů uvažuje o změně práce. Slyší zejména na peníze
Ke změně práce Čechy v době stále rekordně nízké nezaměstnanosti a relativně nižším platům ve srovnání se západní Evropou nejvíce motivuje výše platu. Moderní benefity jsou pro ně stále druhořadé. O změně práce aktuálně uvažuje 57 % českých zaměstnanců, říká aktuální průzkum agentury Rondo Data. Nejvíce lidem vadí nízký plat (23,5 %), dojíždění (12,5 %) a stereotyp (11,5 %). Naopak ke změně by je přimělo zejména vyšší finanční ohodnocení (56,5 %).
„O změně práce podle našeho průzkumu aktuálně uvažuje téměř 60 % zaměstnanců a v horizontu týdnů se jich chystá změnit zaměstnavatele téměř 13 %,“ informuje Tomáš Kučera, jednatel Rondo Data.
Průzkum odhalil vysoké procento lidí aktuálně uvažujících o změně práce. Na jejich stávající práci jim nejvíce vadí nízký plat (23,5 %), dojíždění do práce (12,5 %) a stereotyp v zaměstnání (11,5 %). Mezi další negativa dle průzkumu patří nepříjemní kolegové, nepříjemný šéf a malá pravděpodobnost karierního posunu (vše 11 %).
„V současnosti jsou zaměstnavatelé a HR manažeři mezi dvěma ohni. Řeší často jak sehnat nové vhodné zaměstnance, když jejich byznys roste, a navíc musí udržet a motivovat ty stávající, protože i jejich tendence ke změně práce je vysoká,“ říká Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.
Ke změně práce české zaměstnance nejvíce motivuje vyšší finanční ohodnocení (56,5 %), flexibilnější pracovní doba (7 %), zajímavější nefinanční benefity jako je služební automobil pro soukromé účely, dovolená navíc či možnost neplaceného volna (6 %), kratší dojíždění do práce (5 %) nebo zajímavější pracovní náplň (4,5 %).
Průzkum byl realizován na vzorku 2700 respondentů společností Rondo Data, která se zaměřuje na průzkumy veřejného mínění a výzkumy trhu. (tz)
Ilustrační foto