Velkokapacitní očkování chystá hejtmanství v opraveném sále ve Skvrňanech
Nově opravený společenský sál Středního odborného učiliště elektrotechnického v Plzni se do konce února promění ve velkokapacitní očkovací místo (VOČM) Plzeňského kraje. Plánovaná kapacita je 1 000 až 1 200 očkovaných denně.
„Na stole jsme měli několik variant, kde by centrum mohlo být umístěno. Všechna vybraná místa jsme spolu s odborníky navštívili a jednoznačně jako nejvhodnější nám vyšel nově zrekonstruovaný sál elektrotechnického učiliště v Plzni na Skvrňanech. Místo je velmi dobře dostupné autem i městskou hromadnou dopravou, je tam možnost parkování, bezbariérový přístup a zázemí jak pro veřejnost, která na očkování dorazí, tak pro zdravotníky,“ vysvětluje hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová a dodává: „Velkokapacitní očkovací centrum jsme už od začátku plánovali v Plzni, kde je vysoká koncentrace obyvatel. Pochopitelně spolu s tímto centrem budou nadále fungovat stávající očkovací centra v Plzni a také v každém okrese.“
Ve VOČM je v plánu naočkovat 1 000 až 1 200 lidí denně, což by dle propočtů měl zvládnout zdravotnický a další administrativní personál v celkem osmi očkovacích boxech, které budou umístěné na ploše velkého sálu uvnitř budovy. „Na posledním jednání tento týden jsme se dohodli, že k fungování očkovacího centra bude zapotřebí osm administrativních pracovníků na registraci zájemců o očkování a vyplňování dotazníků, dále u vstupu do sálu budou tři lékaři, kteří budou s již zaregistrovanými zájemci konzultovat anamnézu. V osmi očkovacích boxech počítáme se osmi zdravotními sestrami, které budou provádět samotné očkování. Po aplikaci je nutné, aby očkovaný zůstal ještě 15 minut na místě, kvůli možným komplikacím, k tomu bude určena čekárna za očkovacími boxy. Tady obdrží naočkovaný termín aplikace druhé dávky, certifikát o očkování. Také zde bude přítomna zdravotnická záchranná služba,“ popisuje průběh očkování ve VOČM Jaroslav Šíma, ředitel Rokycanské nemocnice. Ta bude mít provoz VOČM organizačně na starosti a bude ve spolupráci s ostatními nemocnicemi ve vlastnictví Plzeňského kraje koordinovat především zdravotnický personál.
„Rokycanské nemocnici jsme nabídli k využití databázi zdravotníků a lékařů, kterou má Plzeňský kraj již připravenou. Nyní je zde registrováno 197 zdravotníků, kteří se mohli přihlašovat přes webové stránky kraje jako dobrovolníci ochotní zapojit se do očkování veřejnosti. Další administrativní pracovníky pak budeme zajišťovat prostřednictvím dobrovolníků z řad studentů, plánujeme požádat také o pomoc policisty a hasiče,“ říká hejtmanka Ilona Mauritzová.
VOČM bude vybudováno a připraveno ke zkušebnímu provozu od 1. března 2021. „Bude třeba si nastavit veškerou techniku a přístupy do systémů potřebných pro rezervaci a registraci očkovaných. Proto plánujeme zkušební provoz, abychom zachytili případné nedostatky. Pokud obdržíme slíbené dodávky vakcín, začali bychom s očkováním v tomto velkém centru v dubnu,“ pokračuje hejtmanka. VOČM by mělo být otevřeno 12 hodin denně sedm dní v týdnu.
Během minulého týdne Plzeňský kraj mapoval kapacitu očkovacích center v celém regionu. V případě, že bude dostatek vakcín a do očkování bude zapojeno VOČM, je možné za jeden den naočkovat více než 4 000 lidí denně.
Aktuální dodávky vakcín pro PK:
- 2. 2021 Pfizer cca 3 000 dávek (2 975 dávek/ 5 dávek z jedné lahvičky)
- 2. 2021 Moderna 500 dávek
Počty naočkovaných k 11. 2. 2021:
Plzeňský kraj celkem 18 163
Očkovaných 2. dávkou 4 607
Počet očkovaných 80+ 5 194
Zdroj: Plzeňský kraj