V Táboře v sobotu poteče čokoládová řeka. Na festival už jsou připraveny tisíce pralinek

Tábor se v sobotu stane největším centrem čokolády v Česku. Už teď jsou na festival připraveny tisíce pralinek a dalších dobrot, dokončují se i speciální módní doplňky, jak jinak než z čokolády. Na Žižkově náměstí se chystá i čokoládová řeka, kde poteče dvacet druhů bílé, světle i tmavě hnědé pochoutky z celého světa a vy ji můžete lžičkou neomezeně ochutnávat tak dlouho, až třeba prasknete…

Čokoládový festival se zrodil v hlavě manažerek Muzea čokoláda marcipánu v Táboře před sedmi, osmi lety. Za sebou má už pět ročníků a do toho letošního, šestého, jde s velmi razantní změnou. Neuskuteční se totiž jen v muzeu a ve společenském domě Střelnice, jak tomu bylo dřív, ale hlavně na ulici.

Jste tady kvůli potravě bohů

Na jediný den chystají Táborští tunu čokolády z celého světa. Po zkušenostech z minulých ročníků je jí právě tolik potřeba. Cílem festivalu je nabídnout návštěvníkům špičkovou čokoládu, kterou jen tak nikde neochutnají.

Ale pořád tady mluvíme o vynikající pochoutce, ale jak vlastně vzniká, než ji dostaneme na stůl v podobě tabulky, pralinky nebo třeba jako horký nápoj? Čokoláda se vyrábí z kakaových bobů pěstovaných na kakaovnících, stromech podobných našim jabloním. Stačí nalistovat příslušnou webovou stránku táborského muzea a tam se dozvíme víc.

Oficiální název kakaovníku je Theobroma Cacao, což v překladu znamená „potrava bohů“. Pochází z tropické Ameriky z oblasti Orinoka mezi Kolumbií a Venezuelou. Průzkumy ukázaly, že kakao bylo známo již v období mezi roky 1400–1100 před naším letopočtem. Prvním Evropanem, který ho uviděl, byl Krištof Kolumbus v roce 1502. Od dvacet let později přiváží do Evropy kakaové boby Hernando Cortéz i s návodem a nástroji na výrobu kakaového nápoje. Ten se po vylepšení cukrem a vanilkou stal velmi oblíbeným. V roce 1615 si španělská princezna Ann vzala francouzského krále Ludvíka VII. a zavedla pití čokolády na francouzském dvoře. To se pak už rychle rozšířilo do dalších evropských zemí a obliba pochoutky stoupala. U nás je považována za nejstarší čokoládovnu firma Luna, kterou v Praze založil František Slabý v roce 1839.

To všechno na festivalu uvidíte

Výrobu čokolády nejvíce ovlivnily tři vynálezy. Holanďan Conrad van Houten jako první oddělil kakaové máslo z kakaové hmoty a vymyslel na to lis. Pak Švýcar Daniel Peter vyvinul první mléčnou čokoládu. Použil na to sušené mléko od Henriho Nestlé. A do třetice rovněž Švýcar Rodolphe Lindt vyrobil v roce 1879 první čokoládu, která se rozpouštěla na jazyku, tzv. Fondant Schokolade. Způsob zpracování kakaové hmoty nazval konšování a příslušný přístroj konše (mušle). A tak se dělá dodnes.

V táborském muzeu vyrábějí čokoládu od bobu až po tabulku. Na začátku tohoto procesu je výběr toho nejlepšího kakaa. Na svých cestách po světě je vybírá čokolatier Jiří Soukup přímo na plantážích. Jeho poslední cesta vedla na Sumatru, odkud je do muzea také přivezl a vytvořil z nich jak tabulkovou čokoládu, tak teplý nápoj vhodný k pití. Podobně jako v Táboře vyrábějí pochoutku i jinde na světě – jen s opravdu malými rozdíly. A na ty budete mít šanci přijít při sobotním festivalu.

„Pokud máte rádi čokoládu, určitě doporučujeme ochutnat i základní surovinu – kakaové boby,“ uvádí manažerka táborského muzea Lenka Želivská. „Ucítíte tak původní hořkou chuť bobu a také charakteristické aroma té dané odrůdy,“ zve k návštěvě.

Festival na ulici

Letošní čokoládový festival se uskuteční na několika místech historického Tábora. Hlavní program bude v muzeu a na centrálním Žižkově náměstí, kde poteče i čokoládová řeka. Ochutnávky pralinek a dalších dobrot, vyprávění a prezentace zpracování čokolády nabídnou i partnerské obchůdky a galerie, například BONBON, Cofee and Tee, Café obývák, relax zóna ACCADEMIA del Buon Gusto či v nově otevřených ambitech Augustiniánského kláštera na náměstí Mikuláše z Husi. A když už budete i se svými ratolestmi unavení a přejedení, určitě přijdou vhod pohádky v Galerii 140 nebo návštěva čokoládového módního salónu SPINATIC. A zapomenout nemůžete ani na Mocca Café v Pražské ulici, kde na všechny čeká neřízená ochutnávka osmi druhů zmrzlin inspirovaných čokoládou u vyhlášeného zmrzlináře Jiřího Hochmana.

„Je to tak trochu návrat k původní myšlence,“ říká o letošním festivalovém programu Lenka Želivská. „A také změna, protože změna je život. Pozveme gurmány nejen do naší Kotnovské ulice, ale i do dalších míst v historickém centru. Nabídneme ochutnávky čokolád, program pro děti, komentované prohlídky muzea. Děti se potkají s oblíbenými postavičkami Fínou Čokoládou a Čokožroutem. Dospělí třeba ocení kávu či vínko v Café Budík, které je také u nás v ulici. Připravené jsou i dílny v rámci prohlídky muzea. Udělejte si čas a vyrazte k nám na výlet do Tábora za skvělou čokoládou a spoustou zážitků,“ zve Lenka Želivská.

Jo, a na závěr ještě jedna dobrá rada. Pokud si sami budete chtít udělat vlastní čokoládu nebo pralinku, počítejte s tím, že čistí neodejdete.

Alois Žižka

Foto: autor a Muzeum čokolády a marcipánu Tábor

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *