V plzeňské zoo dnes křtili třetí mládě bílého klokana. A překvapení – z vaku vykoukl čtvrtý!
“Ostrý” start obnoveného zahájení sezóny začal dnes v plzeňské zoo křtinami bílého klokana. Zoo vydalo nová “návštěvnická pravidla:
- V provozu jsou již vstupenkové automaty u zoo a také pokladny, takže lze zakoupit všechny obvyklé tarify vstupného na místě. Je možnost využít i předem zakoupenou vstupenku nawww.plzenskavstupenka.cz
• Desinfekce pro návštěvníky Zoo a BZ je k dispozici na WC, počínaje WC u hlavní pokladny
• Od pondělí 25.5. jsou přístupné i vnitřní expozice, pavilony a restaurace
• Otevírá expozice Akva Tera (najednou 20 osob, nutno nosit roušky, nekonají se veřejná krmení podle „MENU“)
• Od úterý 26.5. se konají sokolnické ukázky na amfiteátru (nutno udržovat zasedací pořádek s rozestupy)
• Platí všechny body návštěvního řádu a mimořádných celorepublikových opatření k zamezení šíření koronaviru
• Žádáme o dodržování těchto zásad:
a) udržování rozestupů alespoň 2 metry
b) neshlukování se do větších skupin
c) nošení roušek či jiné ochrany obličeje (ve všech pavilonech a v areálu při každém přiblížení více než 2 osob na méně než 2 metry)
d) buďte ohleduplní k lidem i zvířatům.
Dne 27. prosince 2019 spatřili ošetřovatelé ve vaku hnědě zbarvené samice klokana rudokrkého bíle zbarvené mládě. Křtiny plánované na duben odložila krize s koronavirem. Mezitím bylo určeno pohlaví mláděte, je to samec. Jeho bíle zbarvený otec se narodil v Plzni v roce 2018.
Křtiny se uskutečnily v den otevření pavilonů a rozvolnění provozu zoo v pondělí 25. května, kmotrem se stal 1. náměstek primátora města Plzně Roman Zarzycký. Na návrh své dcery vybral jméno Eda. Při té příležitosti mj. zoologické zahradě popřál co nejvyšší návštěvnost, pokud možno podobnou té loňské, rekordní. Během křtin se ukázalo, že bílí klokani jsou v Plzni již 4, protože se světu prvně ukázalo zhruba dvouměsíční mládě v kapse samice Albíny. Informoval o tom mluvčí zoo Martin Vobruba.
“V červnu 2017 přicestoval ze zlínské zoo albín klokana rudokrkého a je k vidění s klasicky zbarvenými kolegy ve společné expozici v blízkosti výběhu šimpanzů a psů dingo. Je to samice, které se na jaře 2018 narodilo první, rovněž bílé mládě. Mládě dostalo jméno Jumpy, je to samec; matka se jmenuje Albína. V roce 2019 se jí narodilo klasicky zbarvené mládě,” uvedl Vobruba.
Populace bíle zbarvených klokanů žije na ostrově Bruny Island na jihovýchodním pobřeží Tasmánie. Klokan rudokrký je otužilý, z Austrálie byl člověkem převezen na různé kontinenty. V několika oborách žil na našem území již koncem 19. a počátkem 20. století.
“První klokan žil v plzeňské zoo v polovině 60. let. Byl to klokan rudokrký. V roce 1977 se na pět let objevuje pod zavádějícím názvem „klokan stepní“ vzácný klokan uru. Od roku 1993 nechybějí klokani dodnes, to se znovu objevuje klokan rudokrký, je tedy chován v Zoo Plzeň nepřetržitě 27 let,” říká Martin Vobruba. V českých oborách se tento druh objevoval již v 19. století, je to otužilý a často chovaný druh. Ve větším množství druhů a kusů jsou v plzeňské zoo klokani chováni posledních 20 let. Současná kolekce má úctyhodných 9 druhů ve třech velikostních stupních. Klokaní trpaslíky (klokánek krysí a králíkovitý), středně velké druhy (klokan rudokrký a uru) i giganty jako klokan obrovský a rudý. Málo chovanými druhy je klokan bažinný a novoguinejský klokan uru; poprvé v ČR jsou od roku 2016 chováni i klokani velcí. Klokani jsou známi nízkou porodní hmotností mláďat (1-2 g) a péčí matky o 3 různě stará mláďata najednou.
Foto Kateřina Misíková