V Brdech se znovu chystá Stromsázení, tentokrát na Jinecku
Vojenské lesy a statky ČR zvou širokou veřejnost na druhý ročník dobrovolnické akce BRDSKÉ STROMSÁZENÍ. Jejím cílem je zpestřit krajinu výsadbou ovocných stromů a zapojit veřejnost do adaptace lesů na klimatickou změnu. Celodenní program se bude konat v sobotu 9. září v Jincích.
Na loňský premiérový ročník přišlo přes tři tisíce dobrovolníků sázet aleje ovocných stromů na pláně kolem Padrťských rybníků i přes deštivé a chladné počasí. Letos se Brdské stromsázení bude konat u Jinců na hranici Vojenského cvičiště.
„Hlavním smyslem bude stejně jako loni umožnit lidem, aby se společně s námi zapojili do zpestření a zkrášlení brdské krajiny ovocnými stromy. Proto je mottem letošního ročníku Za krajinu pestřejší, ale i voňavější a chutnější. Lišit se naopak bude druhé stromsázení tím, že se na něm vedle Vojenských lesů a statků bude prezentovat i armáda a další státní podniky z resortu ministerstva obrany. Chceme lidem ukázat, že Česko má moderní armádu se zdatným zázemím, což je zásluhou i jednotlivých státních podniků,“ vysvětlil ředitel VLS Roman Vohradský.
Na Brdském stromsázení se tak představí nejmodernější armádní technika, na jejímž vývoji, výrobě či údržbě participuje v řadě případů i několik těchto podniků. Příkladem je unikátní autonomní robot Taros z dílny Vojenského opravárenského podniku určený k průzkumu či transportu zraněných vojáků z první linie. Na Brdském stromsázení ale bude rozvážet sazenice jabloní, hrušní či třešní. Dále se představí Letecké opravárny Malešice (LOM Praha), Vojenský technický ústav a další, prezentovat se budou také Vojenská lázeňská zařízení, která si dokonce připravila pro účastníky Stromsázení speciální nabídku na pobyt ve vojenských zařízeních.
Vedle řady dalších stromořadí bude vysazena alej věnovaná válečným veteránům. 13. dělostřelecký prapor z Jinců, který v Brdech cvičí, na akci přiveze svoji bojovou techniku. Jinečtí dělostřelci navíc veřejnosti otevřou brány nedalekých kasáren, neboť ve stejný den slaví desáté výročí vzniku pluku.
Program, kterým bude provázet herec Lukáš Langmajer známý svým vztahem k „brdské divočině“, je orientován převážně na rodiny s dětmi. Pro malé i velké připravili lesní pedagogové VLS a pracovníci státních podniků soutěže, kvízy, edukativní programy, pohádkové divadélko, ukázky práce s tažnými koňmi. Děti se povozí, samozřejmě bezplatně, na ponících. Díky nové mobilní aplikaci VLS s rozšířenou realitou si pohladí brdského jelena, lišku či sovu, vyfotí se s nimi a přímo z akce mohou poslat foto svým kamarádům.
A gastronomické zázemí vedle oblíbeného opékání buřtů nabídne ochutnávku specialit ze zvěřiny z brdských hvozdů.
„Historickou inspiraci k letošnímu Stromsázení nám dala Marie Terezie, která cíleně v okolí posádkových cvičišť nechávala vysazovat ovocné stromy, aby poskytovaly cvičícím vojskům „potěchu na těle i duši.“ A odtud už byl jen krůček k myšlence, že krajina musí přece také chutnat a vonět. Za posledních třicet let z české přírody zmizelo deset milionů ovocných stromů – jeden na každého občana Česka. Každý, kdo dorazí na Brdské stromsázení, tak bude mít možnost tu „svou“ pomyslnou třešeň, jabloň či hrušeň, do přírody vrátit,“ dodal vedoucí oddělení vnějších vztahů VLS Martin Zajíček.
Jednotlivé body programu budou průběžně upřesňovány a doplňovány na webovém portálu ww.vls.cz a podnikových sociálních sítích. Tam také najdete řadu podrobností, zajímavostí, videopozvánek známých osobností, které se Brdského stromsázení zúčastní.
zdroj: Jan Sotona, Vojenské lesy a statky