Úklady a láska – světová klasika v nastudování plzeňské činohry

Drama z 18. století nabízí stále aktuální témata. To se dá stručně napsat o nové činoherní premiéře plzeňského divadla. Nesmrtelné drama Friedricha Schillera z roku 1784 Úklady a láska uvede činoherní soubor Divadla J. K. Tyla na scéně Velkého divadla v premiéře v sobotu 12. prosince. Autorovo celosvětově nejhranější dílo nepřestává provokovat divadelní tvůrce ani po více než dvou stoletích. V Plzni byly Úklady a láska naposledy uvedeny v roce 1967; nového zpracování se dočkají v režii slavného mladého slovenského režiséra Mariána Amslera.

 

Do Úkladů a lásky, označovaných jako měšťanské drama, promítl tehdy sotva pětadvacetiletý básník a dramatik své vlastní neradostné životní zkušenosti: zážitek drilu a šikany z vojenské akademie Karlsschule, kam nastoupil jako třináctiletý, setkání s despotickým vládcem Karlem Evženem a také osobní zkušenost s nenaplněnou láskou k mladé šlechtičně Charlottě von Wolzogen.  Jak ale podotýká dramaturg Vladimír Čepek: „Společenská nerovnost vztahu v Schillerově dramatu je v opačném gardu, chudou dívku miluje syn z vyšších kruhů. Posledním podnětem k jeho napsání byla totiž noticka ze stuttgartských novin oznamující sebevraždu dcery muzikanta Kritze a vévodského majora von Böllera z důvodů milostných, protože majorův otec, známý prezident von Böller, nepřál jejich sňatku.“

Režisér Marián Amsler k tomu dodává: „Málokdy se potkáte s tak silným příběhem lásky a úkladů, které se jí staví do cesty. Míchá se v něm politika, korupce a manipulace s čistě mladickou zamilovaností – a tato témata jsou stále současná. Schillerovo drama je působivé svou vírou v sílu lásky a čistotu citů. Je to krásná pohádka o synovi ministra a chudé dívce, kteří se do sebe zamilují – a nikdo jim to nepřeje. Bohužel na rozdíl od pohádek tady to nekončí dobře. V tom je to velká tragédie, prostě velké silné drama.“

Ústřední milenecká dvojice Luisa a Ferdinand je velkou hereckou příležitostí pro Kláru Krejsovou a Ondřeje Rychlého, kteří jsou v angažmá DJKT teprve druhou sezonu. Role dívčina otce připadá Miloslavu Krejsovi, nerovný vztah se intrikami snaží zničit Ferdinandův otec v podání Martina Stránského a Jan Maléř jako Luisin zhrzený nápadník Wurm. Svůj podíl na tragédii mají i Antonín Procházka, Zuzana Ščerbová, Jana Kubátová a Andrea Mohylová.

Marián Amsler vystudoval dramaturgii a činoherní režii na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě, kde v současné době režii vyučuje. Je spoluzakladatelem a režisérem pražského Divadla LETÍ, jako režisér hostoval v mnoha českých a slovenských divadlech. Pět let byl uměleckým šéfem HaDivadla, od začátku této sezony je uměleckým šéfem bratislavského divadla Astorka Korzo. Dvakrát získal prestižní slovenskou cenu Dosky v kategorii Objev roku, je čerstvým držitelem Ceny Divadelních novin.

Plzeňačka Klára Krejsová nastoupila po absolutoriu herectví na pražské DAMU do angažmá v Činoherním studiu v Ústí nad Labem, kde hrála např. titulní roli Maryši v dramatu bří Mrštíků. Její první filmovou rolí byla v r. 2013 Felicie ve filmu Roznese tě na kopytech. V Plzni se poprvé představila jako Aneta v klubové inscenaci Amazonie, nyní hraje ve Flamendrovi, Vojckovi a v pohádce Živá voda.

Ondřej Rychlý vystudoval Hudebně-dramatické oddělení pražské konzervatoře; během školy hrál v televizních seriálech Vyprávěj, Ordinace v Růžové zahradě, Gympl s (r)učením omezeným ad., hostoval mj. v Divadle Na Fidlovačce a v Divadle na Vinohradech. Již ve své první plzeňské inscenaci (pohádka Živá voda) vedle hereckých dispozic uplatnil i všestranné schopnosti hudební vč. autorství písniček. V listopadu získal Cenu Vendelína Budila za mimořádný umělecký výkon v roli Scipiona v inscenaci Caligula.

Eva Ichová

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *