Třetina lidí má v létě v práci problém s horkem
Letošní léto je zatím milosrdné, letní horka zatím byla jen krátkodobá. Ale pokud se teploměr několik dní šplhá přes třicítku, ani v noci se neochladí a vy musíte do práce, závidíte těm, kteří mohou zůstat u vody nebo na chatě. Mnoho lidí pracuje v klimatizovaných prostorách, ale ani ti nemají automaticky vyhráno: ne vždy je klimatizace nastavena tak, aby se lidé cítili komfortně, navíc pro organismus jsou náročné přechody z vychlazených prostor do venkovního horka. V letní anketě na stránkách pracovního portálu Profesia.cz jsme se proto snažili zjistit, jak čeští zaměstnanci přežívají období letních veder.
Třetina respondentů si stěžuje na to, že pracují v prostorách, kde je v létě velké vedro. Celkem 47 % lidí pracuje v klimatizovaných prostorách, z toho 30 % se cítí příjemně, zatímco 17 % má problém s tím, že kvůli přehnanému ochlazení interiéru jim je zima. Pětina lidí má to štěstí, že na jejich pracovišti je i v době letních veder příjemně.
Výsledky ankety „Jak přežíváte období letních veder?“ na Profesia.cz
„Letní vedra v práci jsou zátěží pro všechny, mnozí zaměstnavatelé proto v tomto období nabízejí svým pracovníkům určité benefity – nápoje zdarma, delší pracovní přestávky, v případě extrémních a dlouhodobých veder i zkrácení pracovní doby,“ říká Zuzana Lincová, ředitelka Profesia.cz. „Ale až zase budeme vzdychat, že je u nás v práci vedro k nepřežití, měli bychom si uvědomit, že je řada profesí, kde jsou lidé vedru vystaveni nepřetržitě – u sklářských pecí, v hutích, kovárnách, slévárnách a dalších výrobních oborech. Své by mohli vyprávět i pracovníci ve stavebnictví, poštovní doručovatelé a další, kteří jsou nepřízni počasí vystaveni denně, nebo profesionální řidiči, kteří tráví čas v rozpálených kabinách vozidel.“
Jak tedy přežít letní vedra v práci?:
Nezapomínejte pít. Pijte co nejčastěji, ale po malých doušcích, velké množství zhltnuté najednou tělem jen rychle prosviští. Nejvhodnější je voda nebo vlažný čaj bez cukru, jestliže upřednostňujete minerálky, střídejte je.
Pozor na alkohol a ledové nápoje. Pít je potřeba, ale raději se vyhněte alkoholu a kávě – obojí odvodňuje, účinek alkoholu vysoké teploty násobí. I když máte chuť na ledové pití, překvapivě více vás osvěží vlažný čaj nebo jiné nápoje v teplotě kolem 16°C. Přechlazené nápoje totiž vyvolají překrvení úst a hltanu a pocit žízně zesílí.
Jezte často ale málo. Nezatěžujte žaludek těžkými a mastnými jídly, raději si dopřejte spoustu ovoce a zeleniny, výborně ochladí i mléčné výrobky – jogurty, kefíry, tvaroh. Jídlo si rozdělte do menších porcí a jezte častěji.
Ochlazujte se. Ideální je dát si krátkou sprchu, ale to je v práci málokdy možné. Dobré jsou vodní spreje, případně si alespoň občas opláchněte zátylek a obličej. Zapomeňte na větrák na plný výkon za zády – v lepším případě to odnesete jen rýmou.
Přizpůsobte rytmus práce teplotám. Pokud je to možné, začněte pracovat raději brzy ráno, dokud je alespoň trochu chladněji a jste čerstvější. Dělejte si častěji přestávky, kdy se osvěžíte, protáhnete, odpočinete si – ideálně 10 min každé 2 hodiny.
Zvolte správné oblečení. Pokud to dress code ve vaší firmě dovolí, volte lehké vzdušné oblečení z přírodních materiálů, nejlépe ve světlých barvách. Tělo potřebuje v horku dýchat, ideální je proto bavlna, hedvábí nebo len. Pokud máte citlivou pleť a pohybujete se častěji venku, zapomeňte na odhalená ramena nebo záda, naopak zahalte se a vezměte si i pokrývku hlavy.
Pozor na klimatizaci. I když je lákavé udělat si zimu, stáhněte klimatizaci. Velké teplotní rozdíly mezi vnitřním a venkovním prostředím mohou způsobit zdravotní potíže jako zánět dutin, angínu nebo zánět spojivek. Ideální rozdíl mezi klimatizovaným prostorem a venkem je 5 stupňů.