Světoznámá ruská pianistka Lilya Zilberstein vystoupí ve čtvrtek s Plzeňskou filharmonií
Do Plzně zavítá v prvním listopadovém týdnu světoznámá ruská pianistka Lilya Zilberstein. Lilya Zilberstein se narodila v Moskvě, hře na klavír se věnuje od svých pěti let. Od roku 1990 žije v Německu, koncertuje a nahrává sólově i s předními symfonickými orchestry. Právem označovaná „Královnou klavíru“ přijala Lilya pozvání Plzeňské filharmonie a bude hostem jejího druhého koncertu abonentní řady A nové koncertní sezóny 2015/2016. Koncert se koná ve čtvrtek 5. listopadu od 19 h v Měšťanské besedě v Plzni. Na programu je Koncert pro klavír a orchestr č. 3 d moll, op. 30 Sergeje Rachmaninova a Symfonie č. 8 G dur, op. 88 Antonína Dvořáka. Dirigentem večera je šéfdirigent Plzeňské filharmonie, Tomáš Brauner.
Klavírní koncert č. 3 d moll, op. 30 je dílem skladatelova zralého tvůrčího období – Rachmaninov jej napsal v roce 1909 v Rusku, premiéra se konala v listopadu téhož roku během skladatelova prvního turné v USA. Dílo naplněné bohatou melodikou čerpající z ruských kořenů, tajemnou harmonií i jemnou melancholií přelomu století, má obvyklou formu sólového romantického koncertu o třech větách. Poměrně rozsáhlá originální verze předpokládá i možnost autorizovaných škrtů, přesto značné technické nároky vyplývající ze skladatelových vlastních manuálních dispozic činí z tohoto díla velkou výzvu i pro nejvyspělejší klavíristy.
8. symfonie G dur Antonína Dvořáka vznikala ve šťastném období skladatelova života a odráží slunnou atmosféru letní české krajiny, vnitřní pohodu, lidskou i profesionální zralost samotného tvůrce. Přestože v hrubých rysech Dvořák dodržuje stavbu čtyřvěté klasické symfonie, překvapuje i inovacemi. Premiéra díla zazněla 2. února 1890 v pražském Rudolfinu na jednom z tzv. Populárních koncertů pořádaných Uměleckou besedou. Původně chtěl Dvořák uvést tuto symfonii na koncertní cestě do Moskvy a Petrohradu, ale nakonec se zahraniční premiéra konala 24. dubna roku 1890 v Londýně. Kompozice zaznamenala obrovský úspěch jak u obecenstva, tak u kritiky a od té doby patří k nejhranějším autorovým symfonickým dílům. (tz)