Světelná interaktivní rodinná expozice promění návštěvníky v Lovce znaků

Pro rodiny s dětmi připravilo plzeňské DEPO 2015 už třetí autorskou interaktivní expozici, která se svým světelným designem odkazuje na oblíbený festival světla BLIK BLIK. Po úspěšných projektech Digitální hřiště a Tajuplný les tentokrát zážitková výstava provede malé i velké návštěvníky netradičně pojatým světem písma, znaků, šifer a komunikace.

Na dobrodružné výpravě mají coby Lovci znaků za úkol si na 450 m2 poradit se 14 interaktivními exponáty. Musí se domluvit s robotem Blablátorem, porazit světelnou šibenici, napsat text v klínovém písmu, doslova vydupat písmena na klávesnici obřího psacího stroje nebo vyčistit videomappingové město od reklam. Při svojí cestě musí navíc rozluštit zašifrovanou zprávu, která je dovede nejen k cíli expozice, ale také k zasloužené odměně. Zábavy si přitom užijí do sytosti a přijdou na to, že písmo je nejen kus naší historie, ale také velké dobrodružství. Výstava Lovci znaků startuje 19. října a potrvá do 28. února 2023. Lov začíná!

Po roce se kulturní a kreativní zóna DEPO2O15 vrátila ke konceptu autorsky vytvořené expozice, založené především na světleném designu festivalů světla BLIK BLIK. „Základem všech těchto výstav je světelné umění propojené zajímavou scénografií i výtvarnými instalacemi do jedinečného návštěvnického zážitku. Dva předchozí výstavní počiny, a to expozice Digitální hřiště a Tajuplný les, se staly divácky velmi úspěšnými. Jen Tajuplným lesem prošlo za půl roku na 27 000 nadšených návštěvníků.“ Popisuje pozadí tvorby expozice programový ředitel DEPO2015 Jan Štěpán. „Téma, které jsme pro výstavu zvolili, má oslavovat jeden z nejvýznamnějších vynálezů lidstva, který ale bývá často opomíjen: písmo. Je až neuvěřitelné, z kolika úhlů pohledu se na něj dá nahlížet: od historie přes komunikaci, až po umělecké ztvárnění liter či využití písma ve veřejném prostoru. Vytvořili jsme mnohovrstevnatou expozici plnou zážitků a objevování a doufáme, že návštěvníci díky ní zjistí, že písmo je nejen naprosto nezbytnou součástí našich životů, ale především je s ním velká zábava.“ Komentuje Štěpán volbu tématu výstavy.

Úvodní část expozice popisující historii písma, jeho vznik a vývoj převzalo DEPO2015 ze slovenského Mezinárodního domu umění pro děti BIBIANA, kde měli toto téma zajímavě zpracované. Další exponáty založené především na světelném designu jsou autorskými počiny expozičního týmu DEPO2015 v kooperaci s umělci INITI, Vítem Truncem, Janem Jáchimem, Multilabem Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara či plzeňským výtvarníkem Pavlem Liškou. Ten stojí také za celkovou scénografií expozice.

Dohromady 15 výstavních zastavení propojuje linka pátrání po tajné zprávě zašifrované do nečitelných znaků na knižní záložce, kterou zvládne rozluštit jen ten nejlepší lovec. Úspěšní luštitelé pak budou za svou snahu odměněni.

Jako doprovodný program jsou k výstavě připraveny víkendové tematické workshopy. Na nich si budou moci návštěvníci vyrobit vlastní pero, sešít si poznámkový bloček nebo si vytvořit náramek z iniciál. Workshopy budou probíhat poblíž výstavy v kreativní pojízdné zóně KPZ každý víkend a ve státní svátky od 10.00 do 17.00. Není potřeba se na ně jakkoli registrovat. Cena je pouze v hodnotě příspěvku na materiál 50 Kč.

Expozice je vhodná pro děti alespoň se základní znalostí písmen a je bezbariérová, přístupná i pro rodiny s kočárky a vozíčkáře. Výstava je otevřena ve všední dny od 14.00 do 18.00, o víkendech, státních svátcích a školních prázdninách od 10.00 do 18.00. Vstup do výstavy je organizován po hodinových intervalech ve skupině 30 osob. Návštěvníci si tak mohou předem zakoupit vstupenky na daný den i hodinu. Je tak zajištěn prostor a komfort, aby si výstavu skutečně užili.

 

BLIK BLIK LOVCI ZNAKŮ: ANOTACE EXPONÁTŮ

Historie písma
Jako každý správný dobrodruh musíš i ty před výpravou načerpat vědomosti, abys mohl rozlousknout všechny záhady. Kde se zrodilo písmo, jaké jsou jeho druhy, kde se vzala naše latinka? Až budeš znát odpovědi na tyto otázky, budeš připraven stát se lovcem znaků.

Čtenářská kostka
Písmo je obrovský vynález! Umožňuje zaznamenat to, co si dřív lidé předávali jen ústně jako lidové říkanky. Takto sdílená informace fungovala asi jako tato světelná kostka. Často se někde rozostřila, nafoukla, přibarvila nebo úplně ztratila. Dokážeš se zorientovat v záplavě slov a stínů, ze kterých se točí hlava?

Písmo-hrátky
Tři stavby, které jsou symboly tří kultur: islámské, čínské a evropské. Poznej jejich rozdílnost. Zahraj si pexeso z iniciál, poskládej si obrázek čínské symboliky, poznej, z čeho vychází znaky arabského písma.

Laboratoř psaní
Každý průzkumník si občas musí své poznatky ověřit v laboratoři. Prověř, jak ovládáš řeč hieroglyfů, vyzkoušej si napsat text v klínovém písmu nebo zjisti, jestli je možné číst hmatem.

Emotikonátor
Texty se dnes stále zkracují a k vyjádření pocitu či slova mnohdy stačí použít prostě smajlíka. Ale jde takhle nahradit opravdu všechno? Rozluštíš celé názvy filmů, písniček či rčení napsané pouze pomocí emotikon? Na obřím telefonu naskakují smajlíci a ty se můžeš pustit do luštění. Staneš se mistrem emoji?

Světlotisk
Tušíš, jaká dřív byla dřina vysázet celou knížku? Žádné počítače ani automatické tiskárny, ale poctivá ruční práce. Vyzkoušej si vysázet literky s vlastním textem, ale pozor na chyby! Naštěstí v našem knihtisku neteče inkoust, ale světlo, takže překlepy je možné snadno opravit.

Telegraf
Tečka, čárka, čárka, tečka, a tak pořád dokolečka. Jak spolu lidé komunikovali před tím, než byly vynalezeny telefony, o mobilech nemluvě? Vyzkoušej si to na vlastní kůži! Vstup do červené budky a pošli vzkaz kamarádovi na druhý konec telegrafních drátů vedení. Zvládnete se dorozumět nebo si budete muset zavolat · · · ̶̶̶ ̶̶̶ ̶̶̶ · · · ?

Čisté město
Texty jsou všude kolem nás. Na fasádách, sloupech, lavičkách. Ale je to vždycky dobře? Pomocí obřích malířských válečků a dalších nástrojů se pokus udržet město čisté, bez záplavy reklam a posprejovaných fasád.

Galerie
Není galerie jako galerie. V té naší žádné staré mistry nenajdeš. Za to je plná vtipných typografických pouček a klišé. Schválně kolik přešlapů, ze kterých by typografa trefil šlak, se při psaní dopouštíš a co děláš správně?

Blablátor
Robot Blablátor si moc rád povídá. Je ale pravda, že napodobování češtiny mu jde všelijak a tvoří spíš náhodná slova. Zkus s ním prohodit pár vět. Určitě se ti představí a možná ti po svém dá i radu do života. A to si piš, že to bude pořádná sranda.

Stopy v písku
Psací nástroje mají různé tvary. Proč tomu tak je? To jednoduše zjistíš, když si s nimi zkusíš něco napsat. Jakou stopu za sebou zanechá pero a jakou štětec? Dokážeš nápis vyšperkovat nějakou kresbou?

Psací stroj
Je fuška psát bez chyb na normální klávesnici a co teprve, když ta klávesnice má 4 metry a psát se na ní musí skákáním z písmena na písmeno. Dokážeš přepsat text a neudělat překlep? Na pomoc si můžeš vzít kamarády, třeba to půjde rychleji. Ale pozor, korektor je neúprosný.

Šibenice
Uhodneš skryté slovo, než vyprší tvůj čas? Tak rychle. Videomapping už kreslí na zeď čáru za každou chybu a šibenice se začíná tyčit nad hřbitovem. Dokážeš ji porazit nebo na náhrobcích hřbitova přibyde i tvoje jméno?

Slovní fotbálek
Tuhle hru se slovíčky zná určitě každý, ale ne každý ji někdy hrál na fotbalovém hřišti. Tvoje mužstvo už je nastoupené a čeká se na tvůj výkop. Dokážeš přihrávat písmena na tvorbu slov nebo dostaneš gól?

Krypta
Zde se završí tvé putování. Přicházíš do krypty, která v sobě ukrývá starodávné tajemství. Pokud jsi byl úspěšný a posbíral všechny symboly, určitě dokážeš rozšifrovat smysl magické runy, kterou si s sebou neseš. Zvládl jsi to? Stal se z tebe Lovec znaků?

Zdroj: DEPO 2015 Plzeň

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *