Stroj času vezme děti i dospělé na cestu do historie od pravěku po normalizaci

Od 14. srpna do 9. října bude v DEPO2015 možné navštívit zábavnou interaktivní výstavu Stroj času na motivy knihy Historie Evropy. Půvabné ilustrace Renáty Fučíkové se staly základem pro hravou expozici, v níž děti i dospělí nastoupí do stroje času a cestují do historie dávné i nedávné. Návštěvníci se přesunou do několika vybraných epoch – díky kostýmům, prostředí a aktivitám budou mít pocit, že se ocitli uprostřed dané historické doby. V každém období děti prožijí příběhy svých vrstevníků – malých lovců, princezen, řemeslníků, mnichů, vědátorů, disidentů…

 

Výstava se do plzeňského prostoru DEPO2015 přesouvá ze Sladovny Písek, kde byla k vidění od listopadu 2014 do května 2015. V Plzni bude navíc výstava obohacena o nové dobrodružné prvky – tunel cesty za svobodou a pozorovatelnu StB.

„Interaktivní výstavy pro děti jsou jedním z programových směrů, na které se chceme v DEPO2015 zaměřit. Spolupráce se Sladovnou Písek, která je v tomto oboru jednou z nejlepších galerií v Česku, je proto logická. Plzeň 2015 poslala do Sladovny velice úspěšnou výstavu Zahrada 2 Jiřího Trnky a další pokračování spolupráce se Sladovnou připravujeme i na příští rok,“ říká Jiří Sulženko, programový ředitel Plzně 2015.

„Výstava umožní především menším návštěvníkům zažít neobyčejná dobrodružství na cestě některými etapami našich dějin. Interaktivní způsob, troufám si tvrdit, je pro děti tím nejzajímavějším. Prozkoumají minulost a zároveň se jim naskytne příležitost pochopit souvislosti, které se promítají do jejich života. Věřím, že Stroj času zaujme nejen je, ale i jejich doprovod,“ říká Martin Baxa, 1. náměstek primátora města Plzně.

Stroj času je „naprogramován“ na tyto epochy: pravěk, Keltové, antický Řím, středověk, renesance a 19. a 20. století. Létat časem je možné libovolně, tam a zpátky. Kapitánem stroje času se může stát každý, kdo dosáhne na ovládací panel. Expozici si nejvíce užijí návštěvníci od 6 do 14 let, i menší děti zde ale najdou svoji zábavu a naopak ti starší nový náhled na historii. Expozice nabízí k vyzkoušení každodenní aktivity a zábavné činnosti, jako je nakupování na středověkém trhu nebo navrhování města a vyzdvihuje podstatné rysy dané epochy. Děti si mohou na výstavu přinést své vlastní oblíbené kostýmy a při cestě časem je použít.

„Kniha je komorní artefakt, prohlíží se a čte v soukromí. Zapojujete představivost, ale je to takový tichý proces. Návštěva interaktivní výstavy je něco docela jiného. Je to živý, přímo hlučný zážitek. Chcete se umazat pravěkem? Ochutnat starověk? Nakazit se středověkem? Na vlastní kůži zažít renesanci? Oblékněte si dobový kostým, malujte, vařte, hrajte karty, zpívejte, skákejte…zažijte to, co prožívali naši předkové. Fotit se tu nejen smí, ale přímo musí! Sdílejte, ukažte se svým kamarádům, najděte si dobu, ve které se vám líbí. To všechno pomůže nejen výuce ve škole. To pomůže hlavně vám samotným, abyste porozuměli světu kolem sebe a sami sobě, ” říká Renáta Fučíková, ilustrátorka knihy Historie Evropy. Kniha byla nominována na cenu Magnesia Litera a také na cenu Nejkrásnější kniha roku. Dostala výroční cenu Zlatá stuha za původní literaturu pro děti a mládež a mezinárodní ocenění White Raven v Internationale Jugendbibliothek Muenchen, Cenu ministra školství a Cenu knihovníků. Renáta Fučíková patří mezi přední české ilustrátorky a její práce je velmi ceněná i v zahraničí. Ilustrovala desítky knih, pod některými je podepsána také jako autorka. Mezi její nejúspěšnější díla patří cyklus o velkých osobnostech české historie, který obsahuje i knihy Jan Amos Komenský, Tomáš Garrigue Masaryk nebo Antonín Dvořák.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *