Stále častěji vyrážíme do přírody. Umíte na výletě poskytnout první pomoc?
S narůstajícími teplotami vyrážíme stále více ven za hranice města, na výlety do přírody, ať už pěšky nebo na kole, a často se ocitáme i mimo dosah civilizace. Pokud se v takové chvíli stane někomu z výpravy úraz, je nutné umět mu poskytnout první pomoc. Co je v takové chvíli nejdůležitější, na co si dát pozor a kdy a jak přivolat pomoc?
Mezi nejčastější příčiny zranění patří přecenění vlastních sil nebo sil ostatních členů výpravy, které jsou spojené s volbou příliš dlouhých nebo náročných pěších, běžeckých nebo cyklistických tras. Po dlouhé zimě totiž naše fyzická výkonnost nemusí být na takové úrovni, jak předpokládáme, a přecenění fyzické aktivity se tak může rychle proměnit v nebezpečí zranění ze vzrůstající únavy a vyčerpání.
Velmi častá zranění způsobená venku v přírodě jsou pak tržné rány, odřeniny i podvrtnuté kotníky. Důležitá je proto především prevence. Tou jsou v případě jízdy na kole ochranné helmy, na bruslích pak i chrániče kolen, loktů a zápěstí. V případě dalších zranění je prevencí přiměřenost cesty silám všech účastníků výletu, a pro všechny případy na delší túry nebo cyklo trasy i vybavení základní lékárničkou do batohu.
Pokud se rozhodnete pro delší výlet, zejména v případě, kdy plánujete delší než jednodenní trasu, myslete i na základní výbavu do batohu. Není třeba brát celou domácí lékárnu s množstvím zbytečností. K základnímu ošetření v případě menších úrazů postačí především desinfekce, obvaz, náplasti a případně trojcípý šátek. „K rychlému ošetření odřenin a drobných povrchových poranění můžete na cestu přibalit ochranný plastický obvaz ve spreji. Ránu zacelí plastickým filmem, který zabraňuje přístupu cizorodých látek z vnějšího prostředí, ale dovoluje kůži dýchat. Je voděodolný a lze jej použít i na větší plochy poranění,“ říká Dušan Sedláček ze společnosti Aveflor. Kromě plastického obvazu se v cestovní lékárničce osvědčí také sprej pro zastavení krvácení, například Akutol stop sprej, který slouží k zastavení krvácení u drobných poranění. Uzavře ránu před nepříznivými vlivy vnějšího prostředí a zahajuje proces hojení.
V případě, že se na cestách opravdu stane úraz, je nutné vyhodnotit závažnost situace. Na drobná poranění si vystačíte s výbavou, kterou jste si přibalili do batohu. V případě odřenin, a především řezných a krvácejících ran, je nutné zkontrolovat rozsah a hloubku rány. Drobná poranění očistěte a použijte na ně plastický obvaz ve spreji, například Akutol sprej. V případě krvácející rány se snažte zastavit krvácení vyvíjením tlaku, jestliže se jedná o končetinu, zvedněte ji do vzduchu. Drobná krvácení pomůže zastavit sprej na zastavení krvácení. Pokud se ale jedná o vážnější zranění, zlomeniny nebo hluboké krvácející rány, položte zraněnou osobu na zem, na krvácející ránu vyvíjejte nepřetržitý tlak, abyste omezili krvácení, a ihned volejte záchrannou službu.
Voláte záchrannou službu na lince 155, ale úraz je většího rozsahu v nepřístupném místě a nevíte, zda nebude třeba také zásahu hasičů? V případě, kdy váháte, kterou ze záchranných složek volat, nebo jste příliš rozrušení, volejte linku 112, operátor situaci vyhodnotí a pošle na místo veškeré potřebné záchranné složky.