Spánek, paměť nebo biologické hodiny – vědci plzeňské lékařské fakulty poodhalí tajemství fungování mozku
Lékařská fakulta v Plzni Univerzity Karlovy zve ve středu 16. 3. zájemce o nejnovější objevy a trendy ve výzkumu mozku do prostor Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje. V rámci festivalu „Týden mozku“ Akademie věd ČR se od 17:00 uskuteční série krátkých přednášek, které populární formou přiblíží fungování lidské paměti, proces spánku, mozeček a jeho funkce nebo nastavení našich biologických hodin. Vstup na přednášky je zdarma.
Série přednášek se již tradičně koná v prostorách Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje.
„Týden mozku je svátkem pro každého, kdo se zajímá o zkoumání mozku, tedy odvětví mnohdy záhadnější než život v Mariánském příkopu. Co se děje s pamětí nebo s tzv. biologickými hodinami, když jsou vystaveny nedostatku spánku, světelnému smogu a dalším stresorům? Tyto a jiné otázky nám přiblíží špičkoví vědci Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje,“ představuje letošní program Daniel Bechný, ředitel SVK PK.
Prvním z přednášejících bude respektovaný český vědec doktor Karel Ježek, který strávil sedm let v týmu manželů Moserových, držitelů Nobelovy ceny za lékařství. V Biomedicínském centru plzeňské lékařské fakulty vede Karel Ježek Laboratoř experimentální neurofyziologie a jeho tým se zabývá výzkumem mozku a paměti. Prozrazuje, že se po dlouhé době covidových omezení již těšil na živý kontakt s publikem: „Přes všechny historické i současné pokroky v komunikačních technologiích počínaje písmem, konče on-line konferencemi, je osobní setkání bezkonkurenčně tou nejefektivnější formou předávání informací. Můžeme spekulovat nad tím, proč tomu tak je, kde se bere ono vtahující jiskření – mezi účastníky rozhovoru, mezi diváky a herci, či mezi posluchači a přednášejícími. Ovšemže to souvisí s mozkem. Přijměte proto naše pozvání k několika přednáškám o mozkové problematice.“
Neurofyziologem Biomedicínského centra je i doktor Karel Blahna, který se ve své přednášce zaměří na jednu z největších výzev současného vědeckého poznání – pochopení mechanismů zpracování paměti během spánku. Docent Jan Cendelín z Ústavu patologické fyziologie bude hovořit o mozečku. Tato část mozku bývá nejčastěji spojována s koordinací pohybů, podílí se však na mnoha dalších funkcích a zasahuje do řady procesů v našem těle. Závěrečným přednášejícím bude doktorka Dana Jelínková, rovněž z Ústavu patologické fyziologie, která se zaměří na biologické hodiny v našem mozku. Světlo působící v noci má negativní vliv na jejich správnou funkci, což se odráží na celkovém zdravotním stavu.
Týden mozku je součástí Brain Awareness Week (BAW) – celosvětové kampaně na zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech výzkumu mozku. Tradici Týdne mozku v České republice inicioval a založil český neurovědec profesor Josef Syka v roce 1998 a podílí se na něm Akademie věd ČR spolu s Ústavem experimentální medicíny AV ČR. 23. ročník festivalu probíhá od 14. do 20. března 2022. Veškeré informace najdete na webu www.tydenmozku.cz.
Zdroj: LF UK v Plzni