Smetanovské dny slaví 40 let, historii festivalu připomíná venkovní výstava před vědeckou knihovnou

U příležitosti jubilejního 40. ročníku mezioborového festivalu Smetanovské dny připravil Odbor kultury Magistrátu města Plzně venkovní výstavu ve Smetanových sadech. Mapuje kompletní historii tohoto významného festivalu od samého počátku v  roce 1981 až do  posledního ročníku v  roce 2019. Výstava je zároveň vzpomínkou na  osobnost Bedřicha Smetany, ke zhlédnutí před budovou Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje bude do  13.  března. Letošní ročník Smetanovských dnů se uskuteční ve  dnech 27. února až 26.  března. Záštitu akci poskytl ministr kultury České republiky Lubomír Zaorálek, hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard a primátor města Plzně Martin Baxa.

„V letošním roce slavíme nejen 40. ročník Smetanovských dnů, navíc si Plzeňská filharmonie, pořadatel festivalu, připomíná v  sezoně 2019/2020 sto let od svého založení a tématem letošního festivalu je geniální skladatel Ludwig van Beethoven, od jehož narození uplyne 250  let. Plzeňská filharmonie i Smetanovské dny si za dobu své existence vytvořily celorepublikové renomé a jako primátora Plzně mě těší, že máme tak významný festival v  našem městě. Město mu pravidelně poskytuje finanční dotaci ve výši 1,5 milionu korun,“ připomněl primátor Plzně Martin Baxa.

„Festival Smetanovské dny je již po dobu 40 let významnou kulturní akcí a patří vedle filmového festivalu Finále Plzeň a Skupovy Plzně k nejstarším plzeňským kulturním festivalům. Koná se každoročně na počest významného českého skladatele Bedřicha Smetany, jako připomenutí jeho několikaletého tvůrčího a studijního pobytu v našem městě. Jedinečnost spočívá v  mezioborovosti této akce, v  propojení klasické hudby, různorodých hudebních žánrů, divadelních a literárních představení, zajímavých výstav a dalších doprovodných akcí včetně tradičního vědeckého sympozia k    problematice 19. století. Festival Smetanovské dny pravidelně podporuje město Plzeň, stejně jako Mezinárodní smetanovskou klavírní soutěž a další akce včetně tradičního pietního vzpomínkového aktu u  pomníku skladatele Bedřicha Smetany v  Kopeckého sadech,“ uvedla náměstkyně pro oblast kultury, památkové péče a sociálních věcí Eliška Bartáková.

Venkovní výstava je průřezem nejen čtyřicetileté historie tohoto festivalu, který prošel bohatým vývojem, ale i vzpomínkou na osobnost Bedřicha Smetany. Tento světoznámý hudební skladatel pobýval v Plzni v letech 1840 až 1843 a město na autora proslulé polky Vzpomínka na Plzeň, jejíž začáteční takty se staly znělkou plzeňského rozhlasu, nikdy nezapomnělo. Smetanův festival vznikl díky iniciativě vysokoškolského pedagoga a plzeňského hudebního teoretika profesora Antonína Špeldy a tehdejšího dirigenta opery Divadla J. K. Tyla v Plzni Ivana Paříka a dalších osobností. Festival původně nesl název Smetanův festival, současný název získal až v roce 1985. Byl založen jako víceoborový umělecký festival, k němuž se konalo odborné sympozium na téma 19. století. Mezi kulturními akcemi a tématem vyhlášeného sympozia existovala dramaturgická spojitost.

Na festivalu za 40 let jeho existence účinkovala řada významných umělců, například Magdalena Kožená, Eva Urbanová, Josef Špaček, Ivan Kusnjer, Vlasta Chramostová či Milada Šubrtová. „Vznik a historii této tradiční akce i průběh letošního jubilejního 40. ročníku shrne publikace Smetanovské dny – 40. Veřejnosti bude představena na podzim při zahájení nové koncertní sezony Plzeňské filharmonie,“ dodala vedoucí magistrátního odboru kultury Květuše Sokolová.

Zdroj: www.plzen.eu

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *