Smetanovské dny, letos potřiačtyřicáté, s tématem Lidé na cestě v dlouhém 19. století
Norimberští symfonikové, dvě cimbálovky, pianista Igor Ardašev, hollywoodský dvojkoncert, kytarista Štěpán Rak, rodinný pořad Dvořák cestovatel, opera nebo Stabat Mater Antonína Dvořáka. To vše a mnohem více je připraveno pro návštěvníky festivalu Smetanovské dny.
„Jsem ráda, že i letos mohu všechny zájemce pozvat na Smetanovské dny. Tento festival je jedinečný v tom, že propojuje obory. Že si na své přijdou příznivci hudby rozmanitých žánrů, literatury, divadla, výtvarného umění, filozofie, vědy, astronomie, historie… Tradiční téma Bedřich Smetana a související odkazy doplní 43. festivalový ročník ještě o Léta putování: Lidé na cestě v dlouhém 19. století. Toto téma, ústřední pro vědecké sympozium, se značně promítá i do komponovaného pořadu Cimbálovka na druhou, věnovaného dějinám, kultuře a identitě Romů. Je připraven ve spolupráci s Muzeem romské kultury a nesmírně mě těší, že k aktivní spoluúčasti přijala pozvání jeho ředitelka PhDr. Jana Horváthová.“ říká ředitelka festivalu Smetanovské dny Lenka Kavalová.
Je báječné, že na festival přijali pozvání Norimberští symfonikové spolu s Alexanderem Blettenbergem v roli pianisty i dirigenta, a ti Smetanovské dny zahájí. Festival ukončí Stabat Mater Antonína Dvořáka se sólisty Alžbětou Poláčkovou, Václavou Houskovou, Václavem Vallonem, Romanem Janálem. Doprovodí je Filharmonický sbor Brno a Plzeňská filharmonie v čele s šéfdirigentem Chuheiem Iwasakim.
„Těší mě, že tradiční plzeňský festival vážné hudby Smetanovské dny je rok od roku pestřejší, prestižnější a dlouhodobě prohlubuje vazby mezi významnými plzeňskými kulturními institucemi. Festival zvyšuje atraktivitu našeho města a jeho příznivci i v letošním roce mají jedinečnou možnost navštívit koncerty výjimečných hudebních osobností, jakými jsou Howard Shelley, Igor Ardašev, Štěpán Rak a řada dalších. Samozřejmě nelze opomenout i význam již 43. ročníku plzeňského mezioborového sympozia, které přivádí do města významné osobnosti z oblasti vědy a umění.“ dodává radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková.
Kromě klasických koncertů je připraven také „Hollywoodský dvojkoncert nejen pro děti“ určený zejména školám, novinkou je interaktivní pořad Plzeňské filharmonie „Dvořák cestovatel“ pro rodiny s dětmi. Tento koncert nabídne v neděli 12. března odpoledne v Měšťanské besedě setkání skladatelů Edvarda Griega (Svatopluk Schuller) a Antonína Dvořáka (Zbyněk Fric). Posluchači uslyší průřez dílem tohoto českého velikána, a dokonce se bude tančit.
„Věřím, že každý, kdo si vybere z pestrého programu, bude potěšen nejen mistrovskými sólovými výkony, známými melodiemi, ale i zhlédnutím zajímavých výstav, které jsou součástí jednoho z největších kulturních svátků města Plzně. Tento festival, který má již své stálé místo a respekt v odborných kruzích, není jen o hudbě, ale spojuje dohromady řadu uměleckých oblastí a každoročně přiláká do Plzeňského kraje celou řadu návštěvníků.“ uzavřel radní Plzeňského kraje pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Ing. Libor Picka.
Jak již bylo zmíněno, jde o festival mezioborový, a tak v doprovodném programu najdeme 43. mezioborové sympozium, výstavy Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje a Západočeské galerie, za návštěvu jistě stojí také konference o životě a díle Josefa Františka Smetany, pietní akt u pomníku Bedřicha Smetany, pořádaný ve spolupráci s Odborem kultury města Plzně, nebo masopust organizovaný lidovým souborem Mladina.
Zdroj: Plzeňská filharmonie, foto z tiskové konference Hana Josefová