„Rok na vsi, aneb Od Martina do Martina“. Národopisné muzeum rozšiřuje svou stálou expozici
Stálá expozice Národopisného muzea Plzeňska „Jak se žilo na Plzeňsku“ bude od úterý rozšířena o významnou část, věnovanou výročním zvykům a řemeslům plzeňského venkova. Nově zpřístupněná část stálé expozice nese název „Rok na vsi, aneb Od Martina do Martina“ a na pozadí hospodářského roku (počínajícího právě svátkem sv. Martina) přiblíží návštěvníkům nejvýznamnější zvyky a lidové tradice související s obdobím Adventu a vánočních svátků; masopustem a nadcházejícím postním obdobím; velikonočními svátky; slavnostmi příchodu jara; žňovými pracemi a nástupem podzimu.
Přibližně do poloviny 19. století byli obyvatelé plzeňského venkova vázáni na půdu a žili převážně zemědělským způsobem života. Ani blízkost rozvíjející se metropole, v níž značná část obyvatel ještě v první polovině 19. století běžně vlastnila a obdělávala zemědělskou půdu na předměstích, tento model výrazně nenarušovala. Přestože Plzeň patřila tou dobou k největším městům Čech, do poloviny 60. let 19. století se užší Plzeňsko řadilo k oblastem s převažující zemědělskou produkcí.
Nutné spojení životů venkovských obyvatel s přírodou a jejími ročními cykly, na kterých byli existenčně závislí, určovalo také každoroční rytmus života, plynoucího v těsném sepětí hospodářských prací, lidových výročních zvyků a církevních slavností. Nová část stálé expozice se návštěvníkům snaží přiblížit právě toto cyklické vnímání času, určované hospodářskými pracemi, lidovými zvyky a církevními svátky.
Expozice bude počátkem roku 2019 průběžně doplňována také interaktivními prvky, které návštěvníky seznámí s tradičními řemeslnými technikami, ke kterým v minulosti patřilo (mimo jiné) zpracování ovčí vlny a lnu; spřádání na kolovratech a vřetánkách; draní peří; tkaní na stavech; zhotovování paličkovaných krajek a mnoho dalšího. (tz)
Ilustrační foto Západočeské muzeum v Plzni