Ředitelé škol jsou v šoku z nově nastavených rozpočtů škol. Nebudou mít na platy
Školství je pro vládu prioritou a škrty ve státním rozpočtu se měly regionálního školství dotknout jen minimálně, a to například zrušením neobsazených tabulkových míst. Alespoň tak celou věc dlouhodobě prezentuje ministerstvo školství. Ředitelé základních škol však na začátku února konečně vidí, kolik jim do škol v letošním roce bude proudit peněz a hovoří o šoku.
Rozpočty základních škol byly zveřejněny ve středu 7. února. Ředitelé škol jsou po prvním seznámení s objemem finančních prostředků přidělených pro tento rok na platy pedagogických a nepedagogických pracovníků škol nepříjemně zaskočeni a rozčarováni. Někteří neskrývají své velké zklamání či rozčílení spojené s obavami z budoucnosti. Alespoň tak celou věc prezentuje Asociace ředitelů základních škol.
Za největší problém ředitelé sdružení v asociaci považují výrazné krácení platových prostředků (a s ním spojené
snižování počtu přidělených úvazků) nepedagogických zaměstnanců. To jde totiž mnohem dál než původní sliby MŠMT o dvouprocentním snížení financí a škrtnutí neobsazených nepedagogických pozic.
„Stávkovali jsme také proto, aby provozní zaměstnanci škol nepřišli o peníze, a teď někteří z nich přijdou rovnou o místo!“ uvedla v diskuzi Asociace jedna z ředitelek. „Sehnat uklízečku, školníka je těžké. Teď jim budu muset zkrátit úvazek nebo je propustit. Nebo půjdu prosit na obec, aby mi je dofinancovali,“ posteskl si jiný ředitel.
Většina ředitelů navíc nesouhlasí s oznámeným záměrem MŠMT na převedení nepedagogických zaměstnanců
pod zřizovatele.
Prezident Asociace ředitelů základních škol, Ing. Luboš Zajíc uvedl: „V současné chvíli shromažďujeme prostřednictvím regionálních zástupců údaje z jednotlivých škol, abychom mohli při dalších jednáních argumentovat konkrétními čísly. Dnes, 9. února svolávám zasedání rady asociace.“
Asociace ředitelů základních škol (AŘZŠ) je profesní organizace, sdružující především (ale nejenom) řídící pracovníky v základním školství. Členy mohou být fyzické i právnické osoby (školy jako instituce). AŘZŠ si klade za cíl propojovat profesní problematiku školského managementu s problematikou pedagogů z terénu. AŘZŠ je aktivním členem Unie školských asociací ČR (CZESHA) a podílí se na modelování kontinuálního systému vzdělávání od předškolního až po maturitní či vyšší odborné vzdělání. AŘZŠ sdružuje v současné době více než 300 ředitelů základních škol.
zdroj: Asociace ředitelů základních škol, tisková zpráva