Vybrat si olej na vaření je dnes poměrně těžký úkol. V regálech supermarketů se jich nacházejí doslova desítky a každý o sobě tvrdí, že je ten nejlepší.
Výběr je o to těžší, když se na vás z různých zdrojů valí nejednou konfliktní informace o zdravotních přínosech, respektive o rizicích jednotlivých druhů olejů.
Abychom vám toto rozhodování usnadnili, připravili jsme pro vás stručný přehled obsahující 4 oleje, které jsou podle našeho názoru na vaření ty nejvhodnější.
Pojďme tedy na to, zde je náš výběr:
1. Extra panenský olivový olej
Olivový olej je nejznámější mezi takzvanými zdravými oleji. Ačkoliv se doporučuje pro studenou kuchyni a do salátů, je možné ho použít i na vaření (no už méně na smažení).
Olivový olej je součástí středomořské kuchyně, která se dnes považuje za nejzdravější na světě.
Tuto kuchyni vyznávají mnozí lidé, kteří se dožívají přes 100 let. Jsou známé jeho účinky na předcházení kardiovaskulárních onemocnění, snižování hladiny cholesterolu v krvi a regulaci krevního cukru.
Toto je zřejmě i hlavní důvod, proč se konzumace olivového oleje mezi lety 1980 a 2015 zvýšila více než deset násobně.
Olivový olej je bohatý na mononenasycené mastné kyseliny, které jsou pro naše tělo extrémně důležité.
Mezi jeho nejdůležitější zdravotní přínosy patří:
- podporuje výkon a funkce mozku
- předchází degenerativním onemocněním mozku (demence, Alzheimerova choroba)
- zlepšuje náladu a koncentraci
- předchází vzniku depresí
- snižuje riziko rakoviny prsu
- předchází a léčí cukrovku
- zlepšuje zdraví pokožky (díky obsahu vitamínu E)
2. Extra panenský kokosový olej
Kokosový olej se často považuje za nejlepší olej na vaření, včetně smažení, protože má jednu z nejvyšších tepelných odolností, za což vděčí mastným kyselinám se střední délkou řetězce.
V minulosti byl démonizován kvůli jeho vysokému obsahu saturovaných tuků, avšak v současnosti se ukázalo, že naše tělo potřebuje tyto tuky stejně jako ostatní druhy.
Mastné kyseliny nacházející se v kokosovém oleji mají silné antimikrobiální vlastnosti a jsou lehce stravitelné. Jejich menší molekulární velikost umožňuje, aby je tělo použilo pro okamžitou výrobu energie.
Navíc uvedené tuky jsou zpracovávány přímo v játrech, a tudíž se neukládají v těle jako tuková tkáň.
Studie ukázaly, že lidé, kteří jedí hodně kokosového oleje, jsou mnohem zdravější než zbytek populace.
Kokosový olej se využívá i při takzvané ketogenní dietě, kdy tělo nespaluje cukr, ale ketony vyrobené z kokosového oleje. Získává při tom energii pro mozek i celé tělo.
O této dietě se říká, že dokáže vyléčit mnohá vážná onemocnění – od Alzheimera až po rakovinu.
Hlavní zdravotní přínosy kokosového oleje:
- potlačuje v těle záněty
- podporuje hubnutí
- předchází vysokému krevnímu tlaku
- snižuje riziko srdečních onemocnění
- pomáhá konvertovat špatný LDL cholesterol na dobrý HDL cholesterol v krvi
Kvalitní kokosový olej koupíte v Česku ZDE a na Slovensku ZDE.
3. Avokádový olej
Složení avokádového oleje je podobné olivovému – jde primárně o mononenasycené mastné kyseliny a menší množství nasycených a polynenasycených tuků.
Má poměrně vysoký bod přepálení, proto je ideální jak při studené kuchyni, tak při vaření.
Pokud vaříte, případně smažíte s olejem při vyšších teplotách, než je tento bod, tehdy dochází ke vzniku nebezpečných trans-tuků, které se považují za hlavní příčinu nemocí srdce, rakoviny a dalších chronických onemocnění.
Mezi hlavní zdravotní přínosy avokádového oleje patří:
- podporuje zdravé srdce
- zlepšuje zrak a předchází vzniku makulární degenerace očí (obsahuje lutein)
- podporuje zdravou pokožku
- léčí psoriázu
- neutralizuje volné radikály
- chrání před oxidativním stresem
4. Živočišné tuky
Zřejmě se nyní zarazíte, no skutečně jsou na vaření živočišné tuky vhodnější než mnohé rostlinné oleje.
Tuky jako vepřové či kachní sádlo nebo lůj se považují za zdravé tuky na vaření, včetně smažení.
Je však důležité si sehnat takové živočišné tuky, které pocházejí ze zvířat chovaných ve volném chovu, pasoucí se na louce nebo jsou krmena přírodními krmivy, protože složení jejich tuku závisí také od toho, jak byly chovány.
Pokud byly krmeny vysokým množstvím zrnin, jejich tuk bude obsahovat vysoký podíl polynenasycených tuků. Naopak, tuk z volně žijících zvířat je bohatší na mononenasycené a nasycené tuky.
Experti tvrdí, že pokud už budete smažit, tak zdravější je to dělat v živočišném tuku bohatém na nasycené mastné kyseliny než v kukuřičném, řepkovém či slunečnicovém oleji.
Vepřové sádlo obsahuje okolo 50% mononenasycených tuků, máslo kolem 32% a neobsahují žádné trans-tuky, což je nejhorší věc, jakou můžete do těla dostat.
Vepřové sádlo je navíc druhým nejlepším zdrojem vitaminu D po oleji z tresčích jater. Tedy za předpokladu, že prasátka měly přístup k slunečnímu světlu, které v nich aktivuje tvorbu a následné uskladnění vitaminu D v tuku.
Vepřové sádlo obsahuje také hodně nasycených tuků, proto se nepropeče tak brzy jako rostlinné oleje. Navíc, jak říkají mnozí šéfkuchaři, jídla připravená s vepřovým sádlem chutnají mnohem lépe než jídla s rostlinnými oleji.
Zpracovala: Vylectese.cz