Pusťte si on-line předpremiéru plzeňských Postřižin u vás doma. Už tuto sobotu

Soubor činohry Divadla J. K. Tyla vstoupil do nového roku přípravou divadelní adaptace nezaměnitelných Hrabalových Postřižin pod režijním vedením někdejšího šéfa činohry Divadla F. X. Šaldy v Liberci Šimona Dominika. Plánovaná premiéra poetického příběhu se 6. února 2021 odehrála pouze jako představení bez veřejnosti, diváci si však rozmarnou Maryšku v podání Jany Ondruškové, Libora Stacha coby jejího manžela, správce pivovaru Francina, a Michala Štěrbu v kůži svérázného a poněkud hlučného Pepina mohou vychutnat v sobotu 27. února 2021 zhlédnutím záznamu této zbrusu nové divadelní inscenace.

Záznam představení vznikl v rámci projektu První řada u Vás doma, ve kterém Divadlo J. K. Tyla zpřístupní divákům nejen nově nastudované inscenace, ale i oblíbené stálice repertoáru. Vstupenky od 150 korun jsou v prodeji na portále GoOut, který divákům doručí nejpozději 24 hodin před začátkem představení link, přes nějž diváci mohou zhlédnout předpremiéru Postřižin, a to od 19.O0 do půlnoci. Vstupenky je nově možné zakoupit až do začátku představení, tedy do 19.00.

Bohumil Hrabal patří mezi nejvýraznější autory tuzemské i světové literatury, napsal desítky románů a povídkových knih, za něž získal řadu literárních ocenění. V Postřižinách, které společně s Krasosmutněním (1979) a Harlekýnovými milióny (1981) tvoří vzpomínkovou trilogii Městečko u vody, se Bohumil Hrabal vrací do doby a míst svého dětství spojeného s nymburským pivovarem a ke svým nejbližším, k mamince Maryšce, otčímu Francinovi a jeho bratru Pepinovi, který „přijel na čtrnáct dní a zůstal až do smrti“. Slávu Hrabalových Postřižin umocnilo i zdařilé filmové zpracování (1980) režiséra Jiřího Menzela s Magdou Vášáryovou, Jiřím Schmitzerem a Jaromírem Hanzlíkem v hlavních rolích. „Při plánování Postřižin jsme netušili, že 5. září 2020 zemře filmový režisér a herec Jiří Menzel. Rádi bychom i jemu vzdali poctu, třebaže se divadelní adaptace bude od filmu v lecčems lišit,“ uvádí šéfka činohry Apolena Veldová, kterou doplňuje dramaturgyně Klára Špičková. „V divadle pracujeme hlavně se slovem, a nikoliv s filmovým obrazem. Všechny slavné scény zůstaly zachovány, dáme ale více vyniknout Hrabalově skvostné próze. Doufáme, že naše inscenace bude vděčnou vzpomínkou na oba muže, kteří se nezapomenutelným způsobem zapsali do našich literárních a filmových dějin.“

Autorem poutavé scény, která diváky zavede do nymburského pivovaru, je Karel Čapek, jenž v Plzni spolupracoval již na muzikálech Kdyby 1000 klarinetů a Divá Bára, a celkovou prvorepublikovou atmosféru podtrhnou kostýmy Terezy Vašíčkové. V dalších rolích se představí Pavel Pavlovský, Jaroslav Matějka, Marek Mikulášek, Miloslav Krejsa, Josef Nechutný, Martin Zahálka ml., Matyáš Darnady a Antonín a Matěj Borovští.

Postřižiny jsou po Ostře sledovaných vlacích (režie Ivan Šarše, 1981) a Obsluhoval jsem anglického krále (režie Zdeněk Kaloč, 2005) třetím setkáním plzeňského činoherního souboru s Hrabalovým dílem.

 

Bohumil Hrabal

Postřižiny

Adaptace                            Jiří Janků, Petr Svojtka

Režijní úprava                    Šimon Dominik, Klára Špičková

Režie                                   Šimon Dominik

Dramaturgie                      Klára Špičková

Scéna                                  Karel Čapek

Kostýmy                              Tereza Vašíčková

Pohybová spolupráce       Diana Toniková

Hudba                                 Matěj Kroupa

Světelný design                 Jakub Sloup

 

Francin, správce pivovaru                                   Libor Stach

Maryška, jeho žena                                              Jana Ondrušková

Pepin, jeho bratr                                                   Michal Štěrba

De Giorgi, předseda správní rady pivovaru     Jaroslav Matějka

Gruntorád, lékař, člen správní rady pivovaru  Pavel Pavlovský

Půlpán, místopředseda správní rady pivovaru  Marek Mikulášek

Boďa, holič a kadeřník                                         Miloslav Krejsa

Myclík, dělník v pivovaru a příležitostný řezník Josef Nechutný

Martin, pivovarský kočí                                        Martin Zahálka ml.

Krákora, pivovarský dělník                                  Matyáš Darnady

Ede a Kare, pivovarští koně a další                   Antonín Borovský, Matěj Borovský

 

Zdroj: DJKT, foto Irena Štěrbová

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *