První plzeňský pumptrack v Bolevci můžete projet na kole, koloběžce, skateboardu i na kolečkových bruslích
V Bolevci, za konečnou tramvaje č. 1, byla v sobotu 3. září slavnostně otevřena nová pumptracková dráha, první svého druhu v krajské metropoli. Kolem šesti stovek lidí si užilo odpolední show na kolech a skateboardech, zájemci se mohli svézt s instruktorem anebo využít servis kol zdarma.
Bolevecký pumptrack začal první plzeňský obvod budovat v polovině letošního března, v červenci pak byla asfaltová dráha zkolaudována. Tvoří ji dva vzájemně propojené okruhy s vlnkami a klopenkami. Velký okruh je dlouhý 188 metrů, má 9 klopených zatáček, 30 vln a 2 skoky, menší okruh, který je určený hlavně těm mladším, má 47 metrů, 3 klopené zatáčky a 8 vln. V nejužším místě má pás 1,5 metru, v nejširším 2,5 metru. Dráha je v nejvyšším bodě 1,2 metru nad terénem. Součástí boleveckého pumptracku je také tzv. skill centrum, které tvoří překážková dráha pro cyklisty.
Pumptrack lze projíždět na kole, koloběžce, skateboardu, ale třeba i na kolečkových bruslích. Během slavnostního otevření dráhu otestovaly desítky jezdců, z nichž zde většina nebyla poprvé; sportoviště se totiž už od svého zprovoznění těší velkému zájmu veřejnosti.
„Jsem rád, že v Plzni vzniklo takové místo a vždy budu podporovat vznik dalších podobných sportovišť, kde může mládež smysluplně trávit volný čas,“ řekl známý plzeňský skateboardista Lukáš Puchta, který v Bolevci předvedl se svým týmem show na skateboardech. Kola zde prohnalo hned několik týmů v čele s bikerem Michalem Hubálkem ze skupiny Jedem Lesem, který se spolu se svými kolegy věnoval také servisu kol, zájemcům ukazoval, jak dráhu správně projet, a pro cyklisty připravil také několik soutěží. Na pumptracku pak celé odpoledne hrál skvělý deejay LPD.
První plzeňský pumptrack vznikl na nevyužívané louce mezi konečnou tramvaje a Třemošenským rybníkem. O výstavbě pumptrackové dráhy v Bolevci se začalo nahlas hovořit v roce 2019. S nápadem tehdy přišli dva sportovně založení zastupitelé Jan Řehula a Václav Černý. Spolu s vedením se pak jeli podívat na velký asfaltový pumptrack do Břas a když návrh schválilo zastupitelstvo, myšlenka začínala získávat reálnější obrysy.
A v čem vlastně spočívá kouzlo pumptracku? Dráhu lze projíždět i bez šlapání či odrážení. Jezdec nabírá a udržuje rychlost takzvaným pumpováním na vlnkách a klopených zatáčkách. I díky tomu získává nové dovednosti na nerovném povrchu, učí se pozornější a přesnější jízdě. V Plzeňském kraji je několik pumptrackových drah, např. v již zmíněných Břasích, dále třeba v Přešticích, Chlumčanech, Sušici nebo Železné Rudě. Na každé takové dráze by měla být samozřejmostí ochranná přilba.
Stavba pumptracku si vyžádala investici 3,1 milionu korun, a to včetně prací, které byly provedeny nad rámec projektu. Peníze šly z rozpočtu prvního městského obvodu.
Zdroj: ÚMO Plzeň 1