Program na neděli? Projít se můžete po dokončeném Západním okruhu od Globusu do Křimic
O půlnoci z neděle 19. na pondělí 20. února 2023 se budou moci řidiči v Plzni poprvé projet po dlouho očekávaném Západním okruhu. Pro automobilovou dopravu se tak otevře propojení největšího městského sídliště na Severním předměstí s průmyslovou zónou na Borských polích a ulehčí dopravně přetíženému středu města. Novou třiapůlkilometrovou část Západního okruhu si mohou lidé v neděli po poledni projít pěšky hned po slavnostním přestřižením pásky u Globusu.
Západní okruh, respektive jeho II. etapa dlouhá 3,5 km, byla co do rozsahu a počtu stavebních objektů byla největší a nejnáročnější dopravní stavbou na území Plzeňského kraje. Tato část si vyžádala celkem 2,2 miliardy korun. Význam okruhu je pro plzeňskou aglomeraci zcela zásadní. Propojí nejrozsáhlejší průmyslovou zónu s největšími sídlišti v Plzni, současně odlehčí dosud přetíženou dopravu v centru města a umožní rychlejší spojení od dálnice D5 směrem na Karlovy Vary.
Nově vybudovaný úsek Křimická – Karlovarská navazuje na I. etapu (Domažlická – Křimická) mimoúrovňovou křižovatkou na Chebské ulici v Plzni – Křimicích a ukončen je nově vybudovanou tzv. „turbo“ okružní křižovatkou „U Globusu“. Jeho součástí je estakáda přes celé záplavové území řeky Mže v délce 1,2 km, čtyři mosty a tři biokoridory, které jsou situovány do zářezu původního terénu a přemosťují hlavní trasu. Jde o jednopolové přesypané železobetonové mostní konstrukce obloukového tvaru. Konstrukce mostů jsou navrženy jako monolitické, železobetonové, betonované na pevné skruži. Výšky kleneb ve vrcholu budou až 7,58 m nad niveletou vozovky.
„Městský okruh Plzeň, úsek Křimická – Karlovarská“
-
Městský (západní) okruh, II. etapa – úsek Křimická – Karlovarská, je prioritní dopravní stavbou na území města Plzně.
-
Navazuje na již zprovozněnou I. etapu západního okruhu, úsek Domažlická – Chebská, která byla zprovozněna v září roku 2014.
-
Délka úseku II.etapy je 3,3 km, jeho součástí je estakáda přes celé inundační území řeky Mže v délce 1,2 km.
-
Součástí stavby je krom vlastní komunikace rovněž výstavba mostů, biokoridorů, smíšené stezky pro pěší a cyklisty, přeložky inženýrských sítí, založení ozeleněných ploch osázených stromy a keři.
-
Veřejná zakázka na zhotovitele stavebních prací byla vypsána s předpokládanou hodnotou 1,713 mld. Kč (bez DPH) a termínem realizace 34 měsíců od podpisu smlouvy s vybraným uchazečem. Ukončení stavebních prací bylo stanoveno do 17. 2. 2023.
-
Dne 17. 4. 2020 byla uzavřena smlouva o dílo na stavební část s vítězným uchazečem, společností „Společnost Křimická – Karlovarská“, kterou tvoří společnosti BERGER BOHEMIA, a.s. a Metrostav a.s., a to s cenou 1.791.832.812,- Kč, bez DPH, resp. 2.168.117.703,- Kč včetně DPH.
-
Byly vysoutěženy a zasmluvněny i všechny nezbytné služby související s realizací díla (např. technický dozor investora, autorský dozor, BOZP, ekolog, geotechnik, …) v souhrnné výši 26.380.636,- Kč, bez DPH, čili 31.920.570,- Kč včetně DPH.
-
Celkové náklady ke dni uzavření smluv tedy činily 2.200.038.273,- Kč včetně DPH.
-
Dne 29. 4. 2020 bylo zhotoviteli formálně předáno staveniště.
-
Celkové náklady na stavbu včetně služeb jsou aktuálně (po Dodatku č. 4) ve výši 2.238.523.723,- Kč vč. DPH. Do doby protokolárního předání a převzetí díla (tedy do 17.2.2023) by měl být ještě podepsán Dodatek č. 5 ke smlouvě (zahrnující téměř výlučně tzv. „méněpráce“), čímž bude celková cena včetně služeb 2.168.574.201,- Kč včetně DPH.
-
Stavba je spolufinancována z prostředků EU v rámci IROP, 70. výzva „Vybrané úseky silnic II. a III. třídy – II“, prioritní osy 1 – Konkurenceschopné, dostupné a bezpečné regiony, specifický cíl 1.1 „Zvýšení regionální mobility prostřednictvím modernizace a rozvoje sítí regionální silniční infrastruktury navazující na síť TEN-T“, a to ve výši 1.540.442.444,- Kč
-
Do konce roku 2022 byly zrealizovány stavební práce v objemu cca 95 %.
-
V měsíci lednu a únoru 2023 byly prováděny práce pro zdárné dokončení díla, a to především:
-
-
terénní a vegetační úpravy
-
dodláždění u mostních objektů z lomového kamene
-
pokládka asfaltového souvrství na cyklostezkách a chodnících
-
technické prohlídky jednotlivých stavebních objektů
-
osazování dopravního značení a záchytných a zádržných systémů (svodidla, zábradlí)
-
oplocení podél hlavní trasy.
-
-
Slavnostní otevření stavby za účasti investora, zhotovitele a poskytovatele dotace IROP se koná 19. 2. 2023 ve 12:00 hodin.
-
Veřejnost se poprvé projede po nové silnici 20. února 2023, kdy bude celá stavba převedena do předčasného užívání, které potrvá jeden rok, a poté bude stavba zkolaudována.
Zajímavosti:
-
-
při stavbě bylo vytěženo více než 500 000 m3 zeminy
-
součástí stavby jsou 3 biokoridory, 4 mosty a estakáda přes inundační území řeky Mže
-
Estakáda
-
-
– navazuje na 50 m dlouhý most přes Chebskou ulici, který byl uveden do provozu již 1. 9. 2022
-
délka estakády je 1,2 km
-
založení estakády – na 2 opěrách a 34 hlubinně založených pilotách
-
výstavba probíhala pomocí přesuvné skruže; betonáž říms pak za využití posuvného betonážního římsového vozíku
-
u části estakády (přemostění Mže) bylo využito letmé betonáže, kterou zhotovitel neměl možnost do realizace tohoto díla nikde jinde provádět
-
estakáda byla realizována technologií předpínání – do estakády bylo použito 161 km lan předpínací výztuže a 27 tis. tun betonu
-
Biokoridory
-
-
součástí stavby jsou 3 biokoridory
-
dva menší obloukové přemosťují hlavní trasu
-
jeden větší klenbový byl velmi náročný časově i s ohledem na požadavky na kvalitu vzhledem k proměnnému obloukovému tvaru
-
výšky kleneb ve vrcholu jsou až 7,58 m nad nivelitou vozovky
-
Cyklostezky
-
-
podél hlavní trasy jsou vedeny smíšené stezky pro pěší a cyklisty
-
na estakádu je vjezd cyklistů zakázán – nově budované stezky jsou provázány na stávající trasy
-
Dopady a přínosy projektu (k využití podle uvážení)
-
Zlepšení podmínek regionální mobility (zlepšení napojení metropolitní oblasti na tzv. síť „TEN-T“, reprezentovanou dálnicí D5). Zejména ve směru „sever-jih“ metropole (tj. z oblasti s největšími sídlišti směrem k významné průmyslové zóně „Borská pole“ a dále k dálnici D5).
-
Zklidnění průtahu centrem metropolitní oblasti (Plzeň – ulice Karlovarská, silnice I/20) – část dopravního proudu bude převedena z centra města (metropolitní oblasti) na nový úsek (obchvat). Jen z ulice „Karlovarská“ by měl na sebe okruh v rámci své sběrné funkce převést až 15 000 vozidel/denně. Dojde tak k rozložení zatížení dopravy v metropoli.
-
Okruh odvede přebytečnou dopravu nejen z centra města, ale i jeho předměstí (Košutka, Lochotín, Skvrňany a Jižní Předměstí). Díky poklesu počtu aut v centru se usnadní i průjezdnost veřejné hromadné dopravy.
-
Vlivem převedení části dopravy na budovaný městský okruh dojde ke snížení emisí škodlivých látek (z výfuků vozidel); snížení hlukové zátěže a vibrací – ve srovnání se stávajícím stavem bude napojení na dálniční síť D5 a regionálně významnou průmyslovou zónu Borská pole realizováno z velké části prostřednictvím nového okruhu, mimo hustě zastavěné centrum Plzně.
-
Zprovoznění celého městského okruhu bude mít pozitivní dopad i do zvýšení bezpečnosti dopravy – snížení intenzity (zejména tranzitní) dopravy bude mít za následek snížení pravděpodobnosti dopravních nehod.
-
Zároveň se zkrátí přepravní čas a dojde ke zvýšení plynulosti dopravního proudu.
-
V neposlední řadě městský okruh zvýší dostupnost služeb a zvýší atraktivitu území pro podnikatelské subjekty (nová, efektivní silniční infrastruktura, jak pro zajištění logisticko-obslužných procesů – tranzit zejména ve směru „sever-jih-sever“, tak pro zajištění dostupnosti pracovní a kupní síly). Nový úsek je také základním předpokladem pro hospodářský rozvoj blízkého okolí (v jeho blízkém okolí plánovaná obytná zástavba a komerční plochy).
-
Zdroj: Plzeňský kraj