Přibyde zeleň i herní prvky pro děti. Zanedbaný prostor v Majakovského se promění
Zeleň, herní prvky pro děti, ale třeba i relaxační zóna pro všechny generace. To všechno přibyde v prvním městském obvodu v prostoru mezi domy Majakovského 2 až 16, Lidickou ulicí a Boleveckou základní školou v Plzni. Architektonickou studii, na níž se svými náměty podíleli i zdejší obyvatelé, představilo vedení prvního plzeňského obvodu veřejnosti.
„Navržené řešení respektuje stávající terén, zachováme tedy dvě rovinaté partie v místě původních sportovišť. Plocha je pak zpřístupněna prostřednictvím mlatových cest, které jsou ve svažitých partiích nahrazeny kamennou dlažbou. Horní rovinatá partie původního rozsáhlého sportoviště je využita ke zřízení dětského hřiště s prvky pro menší a střední kategorii dětí, jež využívá i terénního uspořádání prostoru, kam můžeme umístit skluzavky,“ vysvětlila architektka Barbora Nosková.
Na hřiště naváže rovinatá travnatá plocha a dále kvetoucí stromy, pod nimiž bude posezení, pískoviště pro nejmenší a hřiště na pétanque. Na svahu bude vytvořeno pobytové schodiště, kde bude možné posedět. „Také může posloužit ke sledování menších kulturních akcí přilehlé školy či družiny, která místo pravidelně navštěvuje,“ doplnila Nosková. V části blíže škole vyroste menší plocha s basketbalovým košem, pod nímž bude umělý sportovní povrch, který tlumí hluk z nárazů míčů. Architektka dále vybrala kovový mobiliář, který je barevně variabilní a herní prvky, které kombinují kov, dřevo a lanové prvky.
V řešeném území také přibude zeleň. Celé území je vedené jako jednoznačná plocha tzv. Generelu zeleně, a tak je třeba k němu přistupovat. Již dříve se zde uskutečnil dendrologický průzkum, který zhodnotil kvalitu zdejších stromů a keřů. „Čtrnáct stromů bude nutné pokácet, ale vysázíme hned 34 nových stromů. Přibydou zejména do volných proluk, kde nás nelimitují inženýrské sítě. Stromy bohužel nemůžeme vysadit vedle chodníku před vchody, což si občané přáli, protože právě tam inženýrské sítě vedou. I tak ale bude zeleně opravdu dost,“ uvedl místostarosta Jedničky Miroslav Šuma, který má na starost oblast investic a životního prostředí.
Pokud vše půjde podle plánu, nejpozději do roku 2025 bude dokončena projektová dokumentace a vydáno příslušné stavební povolení. Se samotnými pracemi se pak ideálně začne v roce 2026. Na revitalizaci tohoto sídlištního prostoru je předběžně vyčleněno více než deset milionů korun z rozpočtu prvního městského obvodu.
Zdroj: ÚMO Plzeň 1, na obrázcích je plánovaná vizualizace prostoru