Příběhy ožívají. Deset století Doubravky a Lobez v novém komiksu

Sedm příběhů vypráví historický komiks s názvem Doubravecké příběhy, který radnice Čtyřky vydala u příležitosti 100. výročí připojení Doubravky a Lobez k Plzni. Komiks zachycuje události od konce 10. století až do dubna roku 1945. Publikaci pokřtili 6. září v prostoru náplavky na Úslavě zástupci Čtyřky společně s autorem Janem Hajšmanem a Marií Kohoutovou, která vedla studenty Západočeské univerzity Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Přišli také někteří studenti, kteří komiks ilustrovali.

„První část příběhů oživuje některé pozapomenuté doubravecké pověsti, mýty a legendy. Ta druhá naopak představuje události relativně nedávné, které si ještě pamatují nejstarší obyvatelé Doubravky. Převést tyto příběhy do podoby komiksu je myslím dobrým způsobem, jak s nimi seznámit i mladou generaci,“ přibližuje autor Jan Hajšman. Kromě pověstí a legend komiks věrně popisuje příběh pilota britského Královského letectva RAF Karla Pavlíka nebo události konce války. „V komiksu se můžeme seznámit s historií klíčových míst Čtyřky, jako je kostel sv. Jiří nebo rozhledna na Chlumu. Nahlédneme ale také do života osobností, které svým významem překročily hranice obvodu, města i dnešní České republiky. Možná, že po přečtení Doubraveckých příběhů uvidíme naše známá místa novým pohledem,“ říká starosta čtvrtého plzeňského obvodu Tomáš Soukup. Každý příběh kreslil jiný ilustrátor, který ale po celou dobu spolupracoval s autorem scénáře.

„Příležitost přispět do sborníku Doubravecké příběhy svými komiksy umožnila studujícím vyzkoušet si na reálném projektu bližší spolupráci se scénáristou. A to nejen díky pečlivě připraveným scénářům, ale i prostřednictvím následných konzultací rozpracovaných kreseb. Oceňuji také, že se autoři snažili svůj kresebný projev přizpůsobit charakteru daného příběhu,“ říká Marie Kohoutová. Jeden z příběhů vypráví o Janu Dubraviusovi, který se v průběhu první poloviny 16. století stal uznávaným diplomatem, právníkem, historikem i spisovatelem evropského formátu. V knize kromě kreseb čtenáři najdou také další informace, které příběhy doplňují a obohacují je o další souvislosti.

Zdroj: ÚMO Plzeň 4, na titulním snímku je ilustrátorka příběhu Povodeň u sv. Jiří Adéla Podraská

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *