Pozdravy z Chebu. Přečíst si je můžete v malé knihovně až do konce ledna
Desítky pohledů, které dostávali lidé od pisatelů z Chebska před sto lety, vystavuje Městská knihovna v Chebu. Vernisáž měla 21. listopadu.
„Termín vernisáže jsme nezvolili náhodou, na tento den totiž připadl Mezinárodní den pozdravů. A právě pozdravy jsme se nechali inspirovat při sestavování programu výstavy i vernisáže,“ uvedl vedoucí studovny a čítárny chebské knihovny Jakub Benedikt. Návštěvníky na vernisáži čekala krátká přednáška o historii vývoje korespondence, kterou je provedl spoluautor výstavy Štěpán Karel Odstrčil z mariánskolázeňského muzea, a dopisy týkající se Chebska pak předčítal knihovník a ochotnický herec Martin Žižka.
Návštěvníky zajímavé výstavy mnohdy překvapí, co si na pohlednicích lidé psali. Jeden ze vzkazů popsal Jakub Benedikt: „Pro mě byla nejzajímavější zpráva z pohřbu. Psalo se tam, že jeden pán po sobě zanechal dopis pro svou dívku, kvůli které spáchal sebevraždu z nešťastné lásky,“ řekl knihovník. Štěpán Karel Odstrčil přidal další postřeh: „Já osobně sbírám pohlednice s ohledem na politické dějiny regionu. Zaujala mě například zprávě místního obchodníka. Na podzim roku 1918 psal, že se momentálně nemůže dostat do Plzně a asi nebude mít ani zboží, ale že předpokládá, že se oblast Deutsch-Böhmen brzy připojí k Československu,“ uvedl.
Výstava v budově Malé knihovny v ulici Obrněné brigády 18 potrvá do konce ledna.
Zdroj: Fb, Městská knihovna Cheb a ČRo. Na fotografii jsou spoluautoři výstavy Pozdravy z Chebu v tamní knihovně. Zleva knihovníci Martin Žižka, Jakub Benedikt a Petra Polívková