Poměřit se s tučňáky či s plameňáky máte šanci v sobotu v plzeňské zoo
Bonusem pro víkendové návštěvníky Zoologické a botanické zahrady města Plzně bude tuto sobotu 1. dubna od 10 do 17 hodin Ptačí sobota. Uskuteční se v centrální části areálu mezi hlavní pokladnou v ulici Pod Vinicemi a Tropickým pavilonem.
Ačkoliv tématicky připomene Mezinárodní den ptactva, program je určen především pro rodiny s dětmi. Chybět nebude velice populární naučná stezka, stejně jako oblíbená lesní pedagogika. Užitečně se děti vydovádějí při různých vědomostních a dovednostních soutěžích. Budou mít možnost poměřit se s tučňáky nebo erbovními ptáky plzeňské zoo – plameňáky. Zlatým hřebem programu budou ukázky umění akrobatických holubů předváděné Josefem Voráčkem.
Nositelé ptačích jmen mají do Zoologické a botanické zahrady města Plzně v sobotu 1. dubna vstup se slevou.
Plzeňská zoologická zahrada je velkým chovatelem cizokrajného ptactva. Návštěvníkům nabízí ke spatření řadu zajímavých a vzácných druhů, v přírodě mnohdy na hranici vyhynutí. Některé z nich se daří ošetřovatelům rovněž úspěšně rozmnožovat.
Mezinárodní den ptactva se slaví již od roku 1906, a to 1. dubna, v den podepsání Konvence o ochraně užitečného ptactva. Jedná se o první mezinárodní úmluvu s environmentálním obsahem. Ochrana ptactva a zdůrazňování jeho významu pro přírodu mají začátky na samém začátku 20. století. V Rakousku-Uhersku se první akce na podporu těchto rodících se snah uskutečnila na Slovensku a byla určena především školám.
Česká společnost ornitologická vyhlašuje každoročně Ptáka roku. Letos je jím polák velký. Z dříve naší nejpočetnější kachny se stal ohrožený druh. Za posledních třicet let ubyla třetina jeho české populace. Důvodem je intenzivní rybníkářství s nadměrnou rybí obsádkou, úbytek příbřežní vegetace a zarůstání břehů a ostrůvků dřevinami. Ač je celosvětově ohrožen, v ČR stále patří mezi lovné druhy. To by se však mělo letos změnit.
Zdroj: Zoo Plzeň, ilustrační foto Pixabay