Podél Ohře povede sobotní ornitologická vycházka za ledňáčky, volavkami a potápkami
Ornitologická vycházka u příležitosti Světového dne mokřadů je naplánována na Chebsku na sobotu 28. ledna. Zaměřena bude na vodní a mokřadní druhy ptáků, vázané na řeku. Lze očekávat pozorování volavek, potápek, labutí či ledňáčka, stejně jako různých druhů kachen. Pořadatelé slibují, že si účastníci budou moci všímat také pobytových stop bobra evropského, mluvit se bude o významu mokřadů a zachovalých vodních toků pro přírodu i člověka, o důvodech jejich ohrožení a možnostech, jak mu čelit.
Den mokřadů byl ustanoven, aby zvyšoval povědomí o jejich hodnotě pro lidstvo a planetu. Poprvé byl slaven v roce 1997 a od té doby jeho význam roste. Každý rok je vládními agenturami, neziskovými organizacemi nebo skupinami občanů pořádáno množství akcí, které si kladou za cíl zvyšovat povědomí o hodnotě mokřadů a o potřebě jejich ochrany. Osvětové akce se také snaží poukazovat na přínosy ochrany mokřadů, mezi něž patří zachování biologicky rozmanitých ekosystémů, které jsou domovem mnoha živočišných i rostlinných druhů, ochrana hospodářsky využívané půdy před povodněmi či přirozená filtrace vody prostřednictvím rozpadu znečišťujících látek.
Sraz na sobotní vycházku je v 8.45 na vlakové zastávce Cheb-Skalka. Trasa pak povede podél řeky Ohře: hráz VN Skalka – Cheb – Jindřichov – Tršnice – Chocovice – Vokov – Nebanice, v případě zájmu dále až Kynšperk nad Ohří. Drtivá většina trasy je vedena po zpevněných cestách (cyklostezka č. 4 Ohře), nenáročným, převážně rovinatým terénem; délka trasy při variantě s cílem v Nebanicích cca 15 km (zkrácená s cílem v Tršnici cca 8 km, Kynšperk n. O. cca 20 km).
Průvodci budou RNDr. Jiří Brabec (Muzeum Cheb) a Mgr. Martin Liška (Muzeum Českého lesa v Tachově) a další ornitologové působící na Chebsku. S sebou nezapomeňte vhodné oblečení a obuv a svačinu. Vlastní dalekohled výhodou.
Ilustrační foto Pixabay