Po roce Vánoce i tradiční adventní prohlídky předvánoční Plzní. Vstupenky už jsou v prodeji
I letos se uskuteční tradiční adventní prohlídky historickým centrem města, které připravilo Turistické informační centrum. Průvodci zájemce opět provedou historií Vánoc, adventními zvyky a tradicemi a prozradí i něco o plzeňských betlémech nebo pověrách spojených se štědrovečerní večeří. Součástí prohlídky a zároveň jejím vrcholem pak bude návštěva výstavy „Nad slunce krásnější“. Plzeňská madona a krásný sloh ve výstavní síni Masné krámy. Vstupenky na prohlídky jsou již v prodeji.
Kdo nosí dárky u nás a kdo jinde ve světě? Kolik váží zvony v katedrále sv. Bartoloměje? Kolik chodů má mít správná štědrovečerní večeře, jak je to doopravdy se zlatým prasátkem a kde v Plzni jsou k vidění ty nejkrásnější betlémy? Odpovědi nejen na tyto otázky prozradí průvodkyně v historickém kostýmu při tradičních adventních prohlídkách. Ty povedou od Turistického informačního centra vedle radnice na místa v historickém centrum města spojená s adventem. Během asi hodinové procházky předvánoční Plzní se lidé dozví řadu zajímavostí spojených s tradičními českými Vánocemi, stejně jako adventními zvyky z Plzně a okolí. Následovat bude návštěva dlouho chystané výstavy Západočeské galerie v Plzni.
„Adventní prohlídky letos pořádáme již popáté a už je považujeme za stálici adventního programu v Plzni. Tentokrát jsme je i vzhledem k situaci lehce pozměnili, účastníky na konci prohlídky dovedeme do výstavní síně Masné krámy, kde byla právě zahájena výjimečná výstava Nad slunce krásnější. Plzeňská madona a krásný sloh. Ta je vrcholem naší prohlídky, ale troufnu si říct i galerijní sezóny v Plzni pro tento rok,“ prozradila Kristina Štěpánová, zástupkyně ředitelky městské příspěvkové organizace Plzeň – TURISMUS.
Plzeňská madona je umělecky nejcennějším a po staletí nejuctívanějším uměleckým dílem v Plzni. Unikátní opuková socha ze 14. století byla objednána německými rytíři, správci farního kostela sv. Bartoloměje v Plzni, z pražské katedrální huti pro právě dokončený chór tehdy budovaného městského kostela. Od té doby je stále na svém místě.
Prohlídky se konají vždy od čtvrtka do neděle od 16:00, a to v termínech 10. – 13. prosince a 17. – 20. prosince 2020. Vstupenky na prohlídky je možné zakoupit v Turistickém informačním centru nebo online na www.plzenskavstupenka.cz. Sraz účastníků je vždy před infocentrem na náměstí Republiky 41
vedle radnice.
V Turistickém informačním centru můžete kromě vstupenek na komentované prohlídky městem a Loosovými interiéry zakoupit také originální dárkové předměty a knihy s plzeňskou tematikou, kolekce suvenýrů S duší Plzně a Adolf Loos Plzeň nebo zbrusu novou kolekci #copatutoje.
Zdroj: Plzeň – TURISMUS