Plzeňská filharmonie vstupuje do své 101. koncertní sezóny programem nazvaným “Osud”
Slavnostním koncertem 24. září v Měšťanské besedě zahájí Plzeňská filharmonie již svoji 101. koncertní sezónu. Program koncertu nazvaném „Osud“ zůstává beze změny“ a zazní v něm skladby Giuseppe Verdiho Síla osudu (předehra), Ludwiga van Beethovena Koncert pro klavír a orchestr č. 3 c moll, op. 37 a Petra Iljiče Čajkovského Symfonie č. 5 e moll, op. 64. Z důvodu omezení pohybu osob mezi rizikovými evropskými zeměmi nebude moci dirigovat Plzeňskou filharmonii její belgický šéfdirigent Ronald Zollman, ale nahradí jej neméně známý kanadský dirigent žijící v Čechách Charles Olivieri-Munroe. Aktuální změna je pak na pozici sólisty, kdy ze zdravotních důvodů neodehraje koncert prof. Ivan Klánský a nahradí jej jeho syn Lukáš Klánský, který se řadí k významným a žádaným českým klavíristům mladé generace.
„Koncertní sezónu 2020/2021 jsme společně s ředitelkou Plzeňské filharmonie Lenkou Kavalovou plánovali s maximální péčí a neuvěřitelnou radostí a optimismem. Koncem roku 2020 oslavíme 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena. Po provedení jeho Deváté symfonie a Missy solemnis jsme loňskou sezónu měli uzavřít slavnostním uvedením Páté symfonie takzvané Osudové. Ačkoli známé dramatické okolnosti bohužel neumožnily tento záměr uskutečnit, zůstává s námi Beethovenova hudba i v sezóně letošní. Na zahajovacím koncertě zazní spolu s další symfonií, která rovněž užívá osud jako motto – Pátou symfonií P. I. Čajkovského, Beethovenův 3. klavírní koncert. Později se s ním setkáme ještě dvakrát: jednak na dvou koncertech „Beethoven Plus“ a „Beethoven č.1“ a později ve dvojcyklu koncertů s názvem „Pastorální 1“ a „Pastorální 2“, říká šéfdirigent Plzeňské filharmonie Ronald Zollman.
„Na tuto koncertní sezónu se moc těším. Zároveň je mi líto, že pandemická situace nejen v naší zemi není ideální a že k prvním změnám jsme nuceni přistupovat již od zahajovacího koncertu. Moc mne mrzí, že Ronald Zollman jako šéfdirigent Plzeňské filharmonie nemůže osobně svou třetí koncertní sezónu zahájit. Věřím ale v optimistickou budoucnost a v to, že Plzeňská filharmonie bude svým posluchačům opět moci přinášet cenné hudební zážitky a přispívat tak ke kvalitě jejich kulturního života, jak tomu bylo doposud“, říká ředitelka Plzeňské filharmonie Mgr. Lenka Kavalová.
Po nedokončené jubilejní loňské sezóně je ve všech čtyřech abonentních řadách připraveno v dalších měsících opět mnoho výjimečných koncertů a hudebních projektů. V řadě Diamant čeká posluchače hned 15. října unikátní koncert Pocta Janu Kubelíkovi, kde jako sólista vystoupí skvělý houslista albánského původu Tedi Papavrami, v řadě Platina potěší posluchače určitě koncert s názvem Dvořákovy koncerty 1, který se koná u příležitosti 30 let partnerství měst Plzeň a Takasaki. Sólistkou bude japonská houslistka Mayumi Kanagawa a dirigentem Chuhei Iwasaki. Koncert Pocta sv. Janu Nepomuckému 13. května 2021 pak bude jedním z vrcholů této sezóny. Zazní na něm skladby Jakuba Jana Ryby, Jiřího Ignáce Linka, Františka Xavera Thuriho a dalších. Kromě Měšťanské besedy v Plzni se stejný koncert uskuteční o několik dnů později v rámci oslav 300 let od blahořečení sv. Jana Nepomuckého i v Kostele sv. Jakuba Většího v Nepomuku.
V řadě Crossover zazní dva hudební bonbónky. 12. listopadu Opereta gala & Franz Lehár se sólisty Michaelou Katrákovou a Alešem Brisceinem (diriguje Tomáš Brauner) a oblíbený Zvuk Holywoodu II se sólistkou Karolínou Kaňkovou s dirigentem Chuheiem Iwasakim. Pro děti a rodiče je v řadě Duha zařazen nový interaktivní pořad Namaluj si hudbu, úspěšný Filhrmoníček a ztracená písnička a především zajímavý multimediální pořad s názvem Jazyk svatého Jana, připomínající Nepomuckého rodáka Jana z Nepomuku od autorské dvojice Martin Pášma – Tomáš Ille.
„Těší mě, že mohu uvítat i v tak nelehké současné době novou koncertní sezónu Plzeňské filharmonie, orchestru s bohatou hudební tradicí, který zajišťuje kontinuální kulturní dění ve městě již přes sto let. Věřím, že i v letošním bohatém programu této sezóny si každý příznivec klasické hudby najde krásné a zajímavé hudební zážitky“, říká náměstkyně primátora města Plzně Mgr. Eliška Bartáková.
Chybět nebudou ani tradiční a oblíbené mimořádné koncerty – Světový den zraku s Lions Club Bohemia Plzeň 9. října, Novoroční gala s klavíristou Igorem Ardaševem, kdy Plzeňskou filharmonii povede Ronald Zollman a především slavnostní koncert Má vlast (diriguje Chuhei Iwasaki), který 4. března zahájí 41. ročník hudebního festivalu Smetanovské dny.
V nové sezóně bude Plzeňská filharmonie pokračovat v podpoře dětských projektů – pro nejmenší Dětský klub Filharmoníček a pro starší nadané děti pak Muzikantská naděje. Chybět nebudou ani Veřejné generální zkoušky pro studenty gymnázií a středních škol.
Novinkou je převzetí tradičního Kruhu přátel hudby, jehož koncerty bude Plzeňská filharmonie organizovat od začátku roku 2021.
Zdroj: Plzeňská filharmonie, ilustrační foto