Plzeňané si mohou opět zavolat o pomoc při nákupu, vyvenčit psa či vyzvednout léky

V Plzni opět funguje linka pomoci. Lidé, především senioři, kteří potřebují nakoupit, vyvenčit psa, vyzvednout léky nebo pomoci s jinými neodkladnými záležitostmi, mohou volat na telefonní číslo 374 790 399, a to ve všední dny vždy od 9 do 15 hodin.

Už na jaře, hned v prvních dnech koronavirové krize, město Plzeň spolu s Mezigeneračním a dobrovolnickým centrem TOTEM, z. s., zřídilo linku pomoci. Obyvatelé Plzně, především senioři, si mohli zavolat o pomoc. Dobrovolníci jim například přinesli nákup nebo vyzvedli léky. Linka pomoci funguje i nyní, i když na jiném telefonním čísle než na jaře. Opět ji zřizuje centrum TOTEM, z. s., za podpory radnice. O pomoc si na lince 374 790 399 mohou říci nejen senioři, ale také například matky samoživitelky, lidé, kteří žijí osamoceně či se ocitli v nějaké obtížné situaci, kterou neumí sami vyřešit.

„V tuto chvíli je zapojeno 130 dobrovolníků a denně vyřídíme několik desítek požadavků, poptávka však narůstá,“ informovala ředitelka Mezigeneračního a dobrovolnického centra TOTEM, z. s., Vlasta Faiferlíková. Dodala, že volající potřebují nakoupit či vyzvednout léky, ale také se velmi často chtějí ujistit, že služba funguje a pokud se opravdu ocitnou v nouzi, tak na lince 374 790 399 pomoc najdou.

Jak linka pomoci funguje?

Na linku je možné volat ve všední dny od 9 do 15 hodin. Pracovník na telefonu převezme požadavek a volajícího informuje, aby si například připravil seznam nákupu či recepty na léky a také peníze, které vloží do obálky. Dobrovolník, který se dostaví nejpozději druhý den po zavolání, má na sobě roušku i rukavice. Prokáže se speciální průkazkou se svým jménem. Od toho, kdo o pomoc žádá, převezme seznam i obálku s penězi a odejde nakoupit. Poté se vrátí ke klientovi a nákup, účtenku a zbytek peněz mu předá. Kontakt je minimální, dobrovolník do domácnosti nevstupuje. Když je požadavek vyřízen, dobrovolník o tom informuje koordinátora linky pomoci. Může se také stát, že se dobrovolník na konkrétního seniora či člověka v nouzi napojí, pomáhá mu dlouhodobě a na pomoci se domlouvají mezi sebou. Vždy ale koordinátorovi hlásí, když konkrétní požadavek splní.

Linka pomoci neskončí

Linka pomoci funguje už od letošního léta a je součástí projektu MOSTY, který připravilo Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM, z. s. ve spolupráci s městem Plzeň. Pomoci se Plzeňané na lince dočkají nepřetržitě, nejen v době nouzového stavu. „Náročné jarní období s první vlnou koronavirové krize ukázalo, jak důležitá je lidská podpora v době, kdy člověk uvízne v náročné životní situaci. Ta může nastat nejen v době pandemie. Osaměle žijící člověk si například zlomí nohu, přijde po zdravotním zákroku z nemocnice, jeho rodina odjede na dovolenou, přepadne ho nějaká lehčí viróza a je nutné pár dní zůstat v posteli. To jsou chvíle, kdy potřebuje pomoci. Proto jsme připravili projekt MOSTY, který mimo jiné zabezpečuje tuto linku, a tak můžeme nadále celoročně pomáhat osaměle žijícím seniorům, matkám samoživitelkám a lidem v obtížné životní situaci,“ vysvětlila Vlasta Faiferlíková.

Město Plzeň pomohlo Mezigeneračnímu a dobrovolnickému centru TOTEM, z. s., zajistit projekt technologickým vybavením, platí pojištění dobrovolníků či náklady na jejich cesty za klienty.

Poznámka: Linka pomoci v rámci projektu MOSTY nejprve fungovala na mobilním čísle 774 784 402. Nové číslo pevné linky 374 790 399 je platné od listopadu. Pokud ovšem někdo zavolá na dříve uváděné mobilní číslo, koordinátor hovor přijme a s volajícím se na pomoci domluví.

Zdroj: www.plzen.eu

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *