Město vstoupí do Partnerství pro městskou mobilitu, jehož členem je i plzeňský spolek Plzeň na kole
Město Plzeň se stane členem spolku Partnerství pro městskou mobilitu. Jde o zájmové sdružení právnických osob, jehož cílem je integrovaný přístup k dopravě a veřejnému prostoru ve městech. Spolek sdružuje již více než 60 českých měst, krajů i soukromých subjektů usilujících o vyváženost všech druhů dopravy ve městě. Členem Partnerství je už z dřívějška spolek Plzeň na kole, který ve městě například organizuje akce jako cyklojízda, cyklodílna nebo cyklopromítání, ale je i regionálním organizátorem právě probíhající květnové kampaně Do práce na kole. Plzeň na kole se ale také snaží o zlepšování infrastruktury pro cyklisty na území Plzně, i o komunikaci v představiteli města ve smyslu podpory městské mobility, jako je pohyb na kolech a upřednostňování cyklistické dopravy před individuální automobilovou dopravou. Díky členství “cyklistického” spolku v Partnerství pro městskou mobilitu se v Plzni první vlaštovky zlepšování postupně začaly objevovat. Připomeňme například cyklopruhy v Dlouhé a Kaplířově ulici či nové stojany ve městě.
Sdružení usiluje zejména o podporu udržitelných forem dopravy po městě, pozvednutí úrovně veřejných prostranství, využití moderních technologií, zavedení inovativních řešení, sdílených služeb, plánování změn ve městě v úzké spolupráci s občany i zdůraznění příkladů dobré praxe.
„Plzeň očekává od členství také lepší přístup k informacím a poradenství, spolupodílení se na vytváření dotačních programů pro města a obce a možnost čerpat finance z těchto zdrojů,“ řekl náměstek plzeňského primátora pro dopravu a životní prostředí Michal Vozobule.
„Předpokládáme rovněž možnost realizovat pilotní projekty s partnery ze soukromého sektoru a čerpat další výhody plynoucí z členství ve spolku, mimo jiné také volné vstupy na odborné konference a semináře,“ doplnil technický náměstek primátora Pavel Šindelář. Členský příspěvek představuje 10 tisíc korun ročně.
Partnerství pro městskou mobilitu sdružuje více než šedesát měst všech velikostí a spolupracuje se silnými partnery ze soukromého i veřejného sektoru. Má rovněž odborné zázemí několika univerzit v čele s Fakultou dopravní Českého vysokého učení technického v Praze. Od roku 2013 se mu podařilo prosadit celou řadu změn v legislativě i realizovat konkrétní projekty ve městech a obcích.
Jeho členy jsou mimo jiné Brno, Břeclav, České Budějovice, Český Brod, Děčín, Dvůr Králové, Frýdek Místek, Hodonín, Hradec Králové, Chrudim, Ivančice, Jičín, Jihlava, Kadaň, Karlovy Vary, Klatovy, Kolín, Kopřivnice, Krnov, Kroměříž, Lysá nad Labem, Mikulov, Mladá Boleslav, Moravská Třebová, Most, Napajedla, Neratovice, Nové Město nad Metují, Nový Jičín, Olomouc, Opava, Oslavany, Ostrava, Otrokovice, Pardubice, Praha, Praha 5, Praha 7, Praha 14, Praha 19 – Kbely, Praha 20, Praha – Libuš, Písek, Přerov, Ralsko, Roztoky, Říčany, Svazek obcí Domažlicka, Šternberk, Šumperk, Tábor, Tišnov, Třinec, Uherské Hradiště, Uherský Brod, Uničov, Valašské Meziříčí, Vsetín, Zlín, Znojmo.
Zdroj: www.plzen.eu a Plzeň na kole
Hurá, je super, že se oficiálně připojí i město a Plzeň nebude zastoupena jen spolkem fanoušků udržitelné mobility z Plzně na kole.