Plzeň už ubytovává uprchlíky z Ukrajiny, v bývalém Prioru vzniká krajské asistenční centrum pomoci
Plzeň řeší pomoc prvním válečným uprchlíkům z Ukrajiny, má už desítky zájemců o ubytování. Své aktivity zaměří na ty nejohroženější, tedy matky s dětmi a seniory. Pomoc spočívá v zajištění ubytování, lékařské péče, přípravě hlídacích služeb dětí, škol a školek a podobně. Město už také domluvilo pediatry, kteří jsou připraveni se v rámci svých praxí postarat o ukrajinské děti, dospělých se ujme EUC Klinika Plzeň. Opatření města řídí speciální skupina, již vede náměstek primátora David Šlouf. Svou pomoc mohou lidé nabízet na webu www.pomahejukrajine.cz, materiální potřeby, nyní hlavně trvanlivé potraviny a hygienické potřeby, mohou nabídnout na e-mail krize@dchp.charita.cz nebo osobně donést každý všední den od 9:00 do 15:00 hodin na adresu Cukrovarská 16 nebo na magistrátní odbor sociálních služeb v Martinské 2, 1. patro – telefon: 702 298 619.
„V tuto chvíli evidujeme 62 zájemců o bydlení, jedná se pouze o děti, ženy a seniory. První již bydlí, zajištěna je zatím ubytovací kapacita kolem 700 lůžek. Zájemce o bydlení budeme kontaktovat a propojovat je s nabídkami na ubytování,“ shrnul situaci k pondělní 14.00 hodině náměstek primátora David Šlouf. Podle jeho slov město očekává výrazné nárůsty počtu válečných uprchlíků, situace se vyvíjí turbulentně.
Město už má také k dispozici skupinu pediatrů, kteří jsou připraveni se v rámci svých praxí postarat o ukrajinské děti, a to vždy po předchozí telefonické nebo osobní domluvě v daném termínu. „Jedná se o akutní péči, vyšetření, léky a tak dále, následná dlouhodobá registrace není nyní aktuální a budeme ji řešit zcela individuálně, dle možností později,“ přiblížila dětská praktická lékařka a radní města Plzně Veronika Jilichová Nová, která přes víkend své kolegy osobně oslovila, vytvořila komunikační skupinu a nasdílela dostupné informace, další pediatři se tak mohou přidávat obratem. „Vše jde pod hlavičkou každého jednoho z nás a zcela dobrovolně na základě osobních vztahů a ochoty pomáhat. Velmi jim za to děkuji,“ dodala radní. Pro ošetření dospělých nabídla své služby EUC Klinika Plzeň.
Podle primátora města Plzně Pavla Šindeláře první kroky ukrajinských válečných uprchlíků v Plzni by měly směřovat na Oddělení pobytu cizinců Plzeňský kraj, Jagellonská 9, nebo mohou od 1. března přijít do Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU), které vzniká v 1. patře bývalého obchodního domu Prior na Americké, kde ještě před pár dny bylo očkovací centrum. „Tam vyřídí potřebné záležitosti, od víz přes ubytování až pomoc s nalezením práce a podobně,“ uvedl primátor Pavel Šindelář. Město Plzeň v něm aktuálně připravuje zázemí pro děti, kde si mohou pohrát, zatímco jejich rodiče budou vyřizovat doklady.
Plzeň eviduje obrovskou nabídku pomoci občanů i firem. Lidé jsou připraveni poskytovat ubytování, ale i materiální pomoc, chtějí odvážet potraviny a oblečení k ukrajinským hranicím. Je ale důležité, aby pomoc byla koordinovaná. Každý, kdo chce nabídnout ubytování nebo i další pomoc, může využít web www.pomahejukrajine.cz, nabídku potravin, oblečení a další humanitární pomoci mohou lidé zasílat na e-mail: krize@dchp.charita.cz. Podle vedoucí Odboru sociálních služeb Magistrátu města Plzně Aleny Hynkové jsou aktuálně potřeba trvanlivé potraviny, tedy konzervy, polévky, těstoviny, rýže, olej, mléko, z hygienických pomůcek mýdla, šampony, kartáčky na zuby, zubní pasty, toaletní papír, kapesníky, vlhčené ubrousky, jednorázové žiletky/holicí strojky, pleny, tampóny, hřebeny, Bepanthen. Příjem této konkrétní pomoci je každý všední den od 9 do 15 hod na adrese Cukrovarská 16, Plzeň nebo na Odboru sociálních služeb MMP, Martinská 2, 1. patro – telefon: 702 298 619.
Pod vedením Plzeňského kraje vzniká v bývalém obchodním domě Prior v centru Plzně Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině pro uprchlíky, kteří přicházejí z válkou zmítané země. Pro příchozí zde bude postupně v režimu 24/7 kompletní servis od zajištění dokladů, zdravotního pojištění, humanitární pomoci i koordinace ubytování a psychosociální pomoci. Na místě budou společně s Plzeňským krajem spolupracovat složky IZS (HZS PK, PČR a MP, ZZS PK), město Plzeň, neziskové organizace a zástupci zdravotní pojišťovny VZP.
Hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták ustanovil pracovní skupinu, která se bude situací související s válkou v Ukrajině a přijetím uprchlíků ze země zabývat. Jejími členy budou součinnostní složky, které spolupracují s krajem na provozu krizového centra.
„Během víkendu jsme společně se složkami IZS už provoz asistenčního centra pro uprchlíky řešili. Jako vhodný se nám jevil prostor po očkovacím centru v Prioru. Má vhodnou polohu blízko nádraží a lze zajistit i parkování případných autobusů s uprchlíky. Nejpozději zítra ráno bude na místo zavezen nábytek a další nutná výbava včetně zajištění internetu a elektřiny tak, aby bylo možné centrum co nejdříve uvést do provozu,“ říká hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták. Významně se bude na spolupráci podle něj podílet město Plzeň, které již koordinuje součinnost neziskových organizací pro humanitární pomoc. „Velmi děkuji městu Plzeň za platformu neziskových organizací, které budou spolupracovat na humanitární pomoci. Půjde o dobře koordinovanou akci, která je aktuálně potřeba a v rámci řízení chodu krizového centra bude využita,“ dodává hejtman Špoták.
Činnosti zajišťované v rámci KACPU (Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině):
a) Registrace, kontrola dokladů, identifikace (lustrace)
b) Udělení víza, doklady apod.
c) Registrace zdravotního pojištění
d) Zdravotní zabezpečení
e) Humanitární pomoc – strava, nápoje, oblečení
f) Psychosociální pomoc
g) Zajištění ubytování
h) Doprava na ubytování
Zdroj: www.plzen.eu a Plzeňský kraj