Plzeň spustila nový web své artotéky. Představuje 300 děl umělců spjatých s městem
Plzeň připravila pro veřejnost nový web Artotéky města Plzně. Je na něm přehled jedinečné kolekce děl umělců spjatých s Plzní i plzeňským regionem a také další informace. Zájemci vše najdou na adrese artoteka.plzen.eu. Nový web této výtvarné sbírky, jež je ve vlastnictví města Plzně a zahrnuje na 300 děl v hodnotě téměř pět milionů korun, vznikl ve spolupráci Odboru kultury Magistrátu města Plzně a Správy informačních technologií města Plzně.
„Chceme prostřednictvím nového webu artoteka.plzen.eu veřejnosti přehlednou a vizuálně moderní formou ukázat naši městskou výtvarnou sbírku v celé její šíři i pestrosti – nabídnout nejen milovníkům výtvarného umění virtuální galerii se snadnou a rychlou orientací v informacích o zastoupených autorech, jejich dílech i výtvarných technikách, a to při zachování maximální funkčnosti a přehlednosti,“ informovala Eliška Bartáková, radní pro oblast kultury a památkové péče. Připomněla, že svou sbírku město Plzeň systematicky buduje od roku 1996, vyhledává a každoročně nakupuje umělecká díla, jejichž tvůrci jsou spojeni s Plzní. Díky tomu vznikl soubor, jenž vlastně mapuje umělecký vývoj v plzeňském regionu.
„Za dobu své existence se Artotéka města Plzně stala významnou pamětí vývoje plzeňského umění a kulturní historie města. Mezi nejstarší díla zastoupená ve sbírce patří soubor grafik a kreseb Karla Votlučky (1896–1963), někdejšího člena Umělecké skupiny, založené roku 1919 a považované za první výtvarný spolek ve městě. Ve sbírce jsou zastoupena např. i dvě díla Jiřího Kovaříka (1932–1994), jehož nedožité 90. narozeniny si připomínáme právě v těchto dnech výstavou v Novém divadle. Jsou v ní však již zastoupena i díla současných čtyřicátníků, například Lukáše Kudrny, Štěpánky Bláhovcové nebo Jana Wolfchena Vlčka. V současné době kolekce zahrnuje již více než tři sta výtvarných děl v celkové hodnotě téměř pět milionů korun,“ doplnila Eliška Bartáková.
Díla zastoupená v Artotéce města Plzně mohou zájemci vidět naživo ve veřejném prostoru – v úřadech a budovách, jež jsou ve správě města. Díla jsou také zapůjčována na nejrůznější výstavy a město Plzeň také organizuje samostatné tematické výstavy sestavené z artefaktů Artotéky města Plzně.
Zdroj: www.plzen.eu