Plzeň rozšířila wifi zdarma na další veřejná místa, počet lokalit výrazně vzrostl

Už na více než dvaceti veřejných místech v Plzni zavedlo město pro občany bezplatné připojení k internetu. Kromě venkovních lokalit, jakými jsou například Mlýnská strouha a sadový okruh v centru, Koterovská náves, jde o prostory čekáren na magistrátních úřadech, o objekty Knihovny města Plzně, o foyer Nového divadla, Meeting Point na náměstí Republiky a další. Službu nazvanou Plzeň free wifi bude radnice postupně rozšiřovat i dál, v přípravě jsou mimo jiné lokalita parku u bazénu na Lochotíně i Chvojkovy lomy. Cílem radnice je umožnit občanům i turistům v odpočinkových zónách přístup k informacím zdarma.

 

„O Plzni se v poslední době mluví jako o městě, které připravuje své vlastní centrum robotiky, má povolení na letecké práce s drony, poskytuje svým školám moderní roboty pro výuku a snaží se využívat informační technologie ve prospěch občanů. Nejen to, ale právě i rozšiřování bezplatného připojení posiluje image Plzně jako takzvaného smart city neboli chytrého města,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký.

Podle technického náměstka primátora Pavla Šindeláře je zavedení služby možné díky tomu, že má Plzeň svou vlastní síť podzemních optických tras. Ta dosahuje délky přes 130 kilometrů a propojuje na 120 lokalit. „Nabídkou bezplatného připojení k internetu zvyšujeme komfort pro obyvatele i návštěvníky města, dokazujeme tím, že můžeme v tomto konkurovat velkým moderním metropolím. Tato technologie je levná, dostupná, stojí nás měsíčně jednotky tisíc korun, s rozšiřováním budeme dál pokračovat,“ uvedl Pavel Šindelář, který má pod sebou Správu informačních technologií města Plzně, jež připojení zajišťuje.

První lokalitu s internetem zdarma na veřejném prostranství představilo město Plzeň v létě, a to v Mlýnské strouze, nyní je již na seznamu více než 20 míst. Kromě sadového okruhu v centru, je to na náměstí Republiky mázhauz radnice, sněmovní sál Zastupitelstva města Plzně, Meeting Point, prostor čekárny na občanské průkazy a cestovní doklady na adrese náměstí Republiky 16, dále prostor čekárny registru vozidel a řidičů v Koterovské 162, vstupní prostor Nového divadla, areál DEPO 2015, Knihovna města Plzně v ulici Bedřicha Smetany i její prostory na devíti dalších adresách (Západní 18, Klatovská 109, Masarykova 75, Rodinná 39, Studentská 22, Macháčkova 28, Táborská 22 a 24, Hodonínská 55), městské volnočasové centrum Dům Digitálních Dovedností, území městské části Lhota a další.

Podle Luďka Šantory, ředitele Správy informačních technologií města Plzně, platí, že pro připojení je nastaven limit jedné hodiny, po němž se bude muset zájemce znovu přihlásit, město tak chce eliminovat využívání sítě komerčními subjekty. „Také poskytovaná rychlost připojení byla zvolena tak, aby lidé nezneužívali systém ke stahování filmů a podobně. V případě nečinnosti dojde k odpojení po 30 minutách,“ vysvětlil Luděk Šantora.

Zajištění Plzeň free wifi je možné díky tomu, že má Plzeň vybudovanou špičkovou optickou infrastrukturu, takzvanou metropolitní síť. Na té pracuje od roku 1998.      (tz)

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *