Plzeň – město, které má místním i návštěvníkům co nabídnout
Město kultury, piva, průmyslu a zábavy – tak je možné stručně představit Plzeň, metropoli západních Čech. Město na soutoku čtyř řek, Radbuzy, Mže, Úhlavy a Úslavy, založil roku 1295 český král Václav II. jako důležité obchodní středisko na křižovatce cest do Norimberka a Řezna. Už ve 14. století mělo tři tisícovky obyvatel, kteří žili v 290 domech, a po Praze a Kutné Hoře bylo třetím největším městem v Čechách. Jeho architektura je ovlivněna italskými staviteli, kteří v Plzni působili zejména v šestnáctém století, o sto let později jsou tamní barokní stavby spojeny se jmény stavitelů Jakubů Augustonů (strýce a synovce) a sochaře Kristiána Widmana. Historické jádro města téměř totožné s původním gotickým městem je od roku 1989 městskou památkovou rezervací.
K významným historickým stavbám patří v centru Plzně i tzv. Gerlachovský dům, který pro svou rodinu postavil Jakub Auguston. Na náměstí Republiky je v něm dnes Národopisné oddělení Západočeského muzea. A když už jsme na hlavním plzeňském náměstí, za povšimnutí tam určitě stojí i čtyři moderní kašny s nádržemi z černé čínské žuly vytvořené podle návrhu Ondřeje Císlera. Do nádrží padá voda z pozlacených chrličů, které symbolizují motivy z plzeňského znaku: anděla, chrtici a velblouda. Chrliče jsou z bronzových odlitků, na jejichž pozlacení bylo použito 720 gramů zlata. Letos je to přesně deset let, co je město nechalo v rozích náměstí osadit.
Zmiňujeme-li se o významných stavbách a jejich autorech, nemůžeme opomenout světoznámého architekta českého původu Adolfa Loose, který v Plzni vytvořil několik zajímavých bytových realizací. V průběhu léta a podzimu se v rámci oslav letošního 150. výročí jeho narození mohou zájemci těšit na bohatý kulturní program přímo v Loosových interiérech. Na podzim město Plzeň chystá i dvě tématické výstavy. „Pro architekturu Plzně má Adolf Loos význam zcela zásadní. Je to nejvýznamnější architekt, který v Plzni kdy působil, a právě díky jeho realizacím se Plzeň může řadit mezi významná centra světové architektury. Loos přinesl do architektonicky konzervativní Plzně prvky nejprogresivnější moderní architektury,“ řekl Karel Zoch, vedoucí Odboru památkové péče Magistrátu města Plzně.
Loosovy interiéry ve významných plzeňských realitách je možné nyní navštívit ve dvou prohlídkových trasách, a to byty Voglových a Krausových a Brummelův dům. Několikrát ročně radnice pořádá rovněž prohlídky doposud nezrekonstruovaného interiéru domu Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeň není ale jen městem se slavnými historickými domy. Je to velkoměstské centrum, umožňující občanům bydlet v moderních stavbách, které vznikají ve všech deseti obvodech. Město podporuje výstavbu jak nájemního bydlení v rezidencích, tak i rodinných domů. Řada z nich vzniká přímo v centru, kde nové reality zaplňují chybějící místa v uličních řadách, mnohé zase svým nájemníkům a majitelům otevírají prostor do nádherného okolí. Plzeň je v současné době městem, kde se lidem líbí bydlet. Své byty a domy a často hledají na realitních serverech. A Reality Plzeň jich nabízí desítky.
Foto:www.visitplzen.eu