Plzeň dá letos na zeleň 45 milionů korun
Zhruba 15 milionů korun vloží v letošním roce do údržby zeleně Správa veřejného statku města Plzně. Peníze poputují také z rozpočtů městských obvodů, celková částka na zeleň se tak vyšplhá k přibližně 45 milionům korun. Obyvatelé krajské metropole se mohou těšit na kobercové záhony, letničky, nově na štěrkový záhon. V Plzni porostou tulipány, narcisky, modřence, hyacinty, ladoňky a další druhy květin a rostlin. Chybět nebude ani oblíbená datumovka z netřesků ve Smetanových sadech.
„Kromě standardní péče prostřednictvím Správy veřejného statku města Plzně podporujeme výsadbu zeleně i prostřednictvím Nadačního fondu Zelený poklad a Komise životního prostředí Rady města Plzně,“ uvedl plzeňský primátor Martin Zrzavecký. Nadační fond založilo město před více než 20 lety s cílem pomáhat spolkům, školám a dalším subjektům v péči o životní prostředí.
Podle Petra Náhlíka, náměstka pro oblast dopravy a životního prostředí, eviduje Plzeň celkem tisíc hektarů zeleně. „Správa veřejného statku obhospodařuje zhruba 420 hektarů zeleně s nejvyššími nároky na údržbu. Zahradnické práce pro nás dělají subdodavatelsky pracovníci soukromých firem na základě výsledků soutěží vypsaných v souladu se zákonem o veřejných zakázkách. Pouze drobné práce na údržbě technických prvků či mobiliáře provádějí pracovníci Správy veřejného statku,“ uvedl Petr Náhlík.
Na záhonech ve městě i letos porostou tulipány, narcisky, modřence, hyacinty, ladoňky a další druhy květin a zelených rostlin. „Barvy květin se míchají a v určitém rytmu se prostupují. Pozorný člověk si toho určitě všimne,“ přiblížila vedoucí oddělení urbanistické zeleně Správy veřejného statku města Plzně Hana Hrdličková. Lidé se mohou také těšit na kobercové záhony neboli květiny hustě pokrývající půdu, kdy záhon vypadá jako koberec. „Tento typ záhonů si oblíbili a přejí v krajské metropoli hlavně starší obyvatelé. Novinkou bude štěrkový záhon, jehož údržba je snazší a levnější než klasické trvalkové záhony anglického stylu,“ doplnila Hana Hrdličková.
Obyvatelé a návštěvníci Plzně nepřijdou ani o oblíbenou datumovku před Studijní vědeckou knihovnou Plzeňského kraje. Aktuální datum vytvořené z netřesků budou obnovovat každé ráno pracovníci firmy zajišťující údržbu sadového okruhu historického jádra. Datumovka bude k vidění zhruba od 20. května u sochy významné plzeňské obrozenecké osobnosti, astronoma a pedagoga Josefa Františka Smetany, bratrance slavného skladatele Bedřicha Smetany.
Péče o zeleň v Plzni je finančně náročná, a to i z toho důvodu, že ceny sadby rok od roku stoupají, od devadesátých let se zvedly třikrát a v některých případech i více. Pěstební práce jsou manuálně náročné, zvyšují se ceny za energie a vodu. Správa veřejného statku města Plzně každoročně řeší i škody způsobené na městské zeleni, nejčastěji vandalové lámou stromky, trhají a kradou květiny, devastovány jsou i plochy, na nichž tráví čas party lidí bez domova, problémy vznikají i zakusováním psů bojových plemen do vysázených mladých dřevin.