Penny market ve Starém Plzenci nebude. Na referendum si u soudu nikdo nestěžoval
Referendum ve Starém Plzenci je platné a pro tamní zastupitelstvo závazné. V zákonné lhůtě, která skončila v pátek, nikdo oficiálně nepodal ke Krajskému soudu v Plzni žádnou připomínku ani návrh, kterým by se soudci museli zabývat. Přitom se ve městě se šířily zvěsti, že minimálně ve dvou záležitostech byl porušen zákon.
Lidé ve Starém Plzenci rozhodovali, zda má v centru města soukromý investor postavit velký supermarket s parkovištěm. S převahou více než dvou set hlasů místní rozhodli, že se stavět nebude. Hlasování se zúčastnilo mnohem víc lidí, než zákonem povinných 35 procent a pro jednu variantu se vyjádřila víc než čtvrtina zapsaných voličů. K urnám přišlo celkem 2140 občanů z počtu 4066 oprávněných voličů. Volební účast byla 52,63 procenta. Pro ANO, tedy proti výstavě supermarketu před školou, hlasovalo 1184 voličů. Pro supermarket před školou hlasovalo 929 voličů. Pro vedení města je tedy výsledek referenda závazný a musí učinit veškeré kroky k zabránění výstavby obchodního zařízení většího než 200 čtverečních metrů.
Nic už tak dlouho obyvatele pětitisícového města nerozdělovalo jako teď. Bývalý majitel nákupního střediska Radyně, tak zvaného „žluťáku“ – kde už není ani potravinářská prodejna, ale jen bowling – objekt prodal společnost provozující řetězec Penny market. A ten, logicky, chce na místě postavit supermarket. Ne všem se záměr líbil. Několikrát o projektu jednalo zastupitelstvo, příznivci přicházeli s argumenty, že obří obchod město potřebuje a současný návrh koresponduje s územním plánem. A že by se chátrající “žluťák” mohl stát podobným pomníkem jako díra po Domě kultury v Plzni. Odpůrcům naopak vadilo nové parkoviště u supermarketu, zvýšený dopravní ruch před školou i to, že by svítící neony hyzdily při adventu vánoční stromeček před radnicí.
Hned po volbách přišli příznivci stavby s připomínkami, že byl významně porušen zákon. Jednak formulacemi v propagačních novinách, že referendum bude platné, jen když více než čtvrtina všech zapsaných voličů určí variantu ANO. A pak jako vzor vyplnění hlasovacího lístku ve volební místnosti bylo jako vzor opět vyplněno políčko ANO. To podle řady lidí bylo návodným jednáním, která zákon nedovoluje.
Jak informoval v pondělí mluvčí krajského soudu David Ungr, oficiálně nikdo žádnou stížnou ani návrh soudu do pátečního večera, kdy končila možnost volby zpochybnit, nepodal. Referendum tedy platí a Penny market v centru Starého Plzence nebude.