Oliver Twist– slavný příběh v tanečním provedení na plzeňské Nové scéně
Na Nové scéně DJKT bude mít v sobotu 18. března premiéru balet Oliver Twist, slavný románový příběh Charlese Dickense převedl do taneční podoby Richard Ševčík. Zájemci mohou v pátek 17. března od 11 h navštívit veřejnou generální zkoušku. Půl hodiny před premiérou se ve foyer Nové scény koná lektorský úvod s tanečním historikem Milanem Farou.
Tanečník a choreografRichard Ševčík je výraznou osobností plzeňského baletního souboru, na kontě má jednu širší a jednu přímou nominaci na Cenu Thálie, další nominaci za roli Spartaka proměnil ve vítězství a nejnovějším úspěchem je nominace za roli Dona Josého v baletu Carmen. Po choreografiích operních a muzikálových inscenací se prvním velkým choreografickým počinem Richarda Ševčíka stal balet Sen noci svatojánské,následoval Obraz Doriana Graye– jeho první autorská inscenace, která se těšila nejen divácké oblibě, ale vynesla mu i uznání v podobě Umělecké ceny města Plzně.
Dramatický příběh Olivera Twista, jenž se po útěku z chudobince nevědomky stane členem zločinecké bandy, zpracovala do podoby libreta manželka choreografa Kateřina Ševčíková, rovněž členka baletního souboru DJKT. Jako hudební podklad zvolil Richard Ševčíkkompozice z filmů Oliver Twist a Vévodkyně od britské skladatelky Rachel Portmann, autorky hudby k mnoha slavným filmům: Čokoláda, Pravidla moštárny nebo Emma, za niž získala Oskara. „Hudba Rachel Portman k filmu Romana Polanského Oliver Twist evokuje emoce i atmosféru příběhu, ale protože jsem vedle dramatické roviny chtěl podpořit i rovinu romantickou, použil jsem také hudbu z filmu Vévodkyně. Věřím, že to pro diváka bude zase jiný a zajímavý zážitek. Hudba symfonického orchestru třeba v Labutím jezeře je nosná, zatímco filmová hudba je spíš podkladová. Je důležité vymyslet choreografii tak, aby hudba ve správnou chvíli podpořila tanec, což není jednoduché,“ vysvětluje svou volbu.
V inscenaci se kromě baletního sboru představí také talentovaní žáciBaletní školy DJKT v rolích dětí ze sirotčince a dětí ze zlodějské bandy, v titulní roli malého Olivera alternují Benjamín Hradil s Janem Soukupem. Dějem provází diváky postava Čtenáře, o kterou se podělili sólista baletu Martin Šinták, Lukáš Ondruš ze souboru muzikálu a Petr Konáš z činohry. „Malí tanečníci jsou moc šikovní, například scéna v sirotčinci má deset minut a zvládají to skvěle,“ prozrazujeRichard Ševčík, který k vytvoření výpravy oslovil své ověřené spolupracovníky, stejně jako u předešlých inscenacínavrhl kostýmy Tomáš Kypta a scénu Karel Devera, který je jevištním mistrem Velkého divadla.
Michaela Svobodová
Foto Martina Root