Nové vysokoškolské obory by se měly v Chebu otevřít už napřesrok
Fakulta zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) je připravena otevřít v akademickém roce 2020/2021 v Chebu bakalářské studium oborů Fyzioterapie a Všeobecná sestra v prezenční formě. Na společném jednání s hejtmankou Karlovarského kraje Janou Mračkovou Vildumetzovou v Plzni to potvrdil rektor Západočeské univerzity Miroslav Holeček a děkan Fakulty zdravotnických studií (FZS) Lukáš Štich. Univerzita bude jednat s Národním akreditačním úřadem o navýšení počtu studentů pro svoji pobočku v Chebu.
Kromě fyzioterapeutů a sester chybějí v regionu také radiologové, i ti by mohli v budoucnu studovat přímo v regionu. Novým oborům by poskytla potřebné zázemí pro praxi Karlovarská krajská nemocnice. „S výsledkem našeho jednání jsem velmi spokojena a děkuji zástupcům Západočeské univerzity za jejich aktivitu. Do 15. července bychom od pana děkana měli dostat rozvahu, jaké bude zapotřebí materiální i personální vybavení pro působení Fakulty zdravotnických studií v Chebu, a na základě toho získáme i představu o potřebném finančním krytí. Ráda bych se domluvila s ministry školství a zdravotnictví, aby měl Karlovarský kraj možnost získat finance na zajištění této vysoké školy z programu Restart,“ vysvětlila hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová.
„Velký zájem Karlovarského kraje o rozšíření nabídky vysokoškolského studia v chebské části Západočeské univerzity, kde dlouhodobě působí naše Fakulta ekonomická, nás těší. Je to oboustranně prospěšná aktivita, která může v regionu zajistit tolik potřebné kvalifikované odborníky pro oblast zdravotnictví a v budoucnu třeba i pro další obory, a přispět tím k rozvoji Karlovarského kraje i univerzity,“ řekl rektor ZČU Miroslav Holeček.
Spolupráci s Karlovarským krajem vítá také Fakulta zdravotnických studií. „Vnímáme ji jako vstřícný krok vůči zájmu studentů a současně jako příspěvek k řešení situace na trhu práce, kdy je nedostatek zdravotnických pracovníků značným problémem. Jako součást akademické obce cítíme společenskou potřebu přispět k řešení tohoto problému,“ konstatoval děkan FZS Lukáš Štich.
Se Západočeskou univerzitou by kraj mohl propojit i činnost nově založeného Institutu lázeňství a balneologie, který se má zabývat mimo jiné výzkumem účinků působení přírodních minerálních zdrojů a lázeňské léčby. „Institut by mohl využít odborné kapacity ZČU a navázat úzkou spolupráci s jednotlivými fakultami,“ dodala hejtmanka. Ta chce rovněž v nejbližší době přesvědčit ministra školství Roberta Plagu, aby se přijel podívat do Karlovarského kraje a posoudil, jak kvalitní prostředí budova ZČU Plzeň v Chebu může budoucím studentům nabídnout.
Rektor Miroslav Holeček potvrdil také trvající zájem Fakulty strojní spolupracovat se společností BMW Group, která bude pro plánované zkušební centrum na Sokolovsku potřebovat vysokoškolsky vzdělané specialisty v technických oborech. Hovořilo se i o tom, že by do Strategie regionálního rozvoje ČR, která kromě jiného zahrnuje působení univerzitních center, byly zahrnuty aktivity, které podpoří i plánované rozšíření pobočky v Chebu. (tz)
Ilustrační foto ZČU